BEŞİK ÇATI NASIL YAPILIR?

BEŞİK ÇATI NASIL YAPILIR?

BEŞİK ÇATI NASIL YAPILIR?

Binaların en önemli parçalarından biri olan çatılar aldıkları şekillere ve kullanıldıkları malzemeye göre farklı şekilde isimlendiriliyorlar. Ahşap çatı, üçgen çatı, beşik çatı, tonoz çatı gibi isimlerle adlandırılan çatı sistemlerinin bu kadar farklı şekilde anılması kullanıldıkları malzemeye veya çatı tipine göre oluyor.

Bu çerçevede tercih edilen beşik çatılar planlaması dikdörtgen şeklinde olan binalar için tercih edilir. İki yönü olan ve bu iki yönü de birbirine mahya ile bağlanan beşik çatılar ön ve arka duvarları kalkan şeklinde kapatılarak binanın tepesine oturtulur. Çift yüzeyli çatı olarak bilinen beşik çatılar uzun ve dikdörtgen yapılar için sıkça tercih edilir.

Çatı sistemlerinin iki yönlü kırılarak yapılan beşik çatılar daha çok bol yapış alan bölgelerde tercih ediliyor. Kar ve yağmur suyunun çok olduğu bölgelerde binaların tepesinde kullanılan beşik çatılar fazla gelen suları kolaylıkla zeminle buluşturuyor. Binanın içine herhangi bir akma olmadan çatılardan kayan sular zemine iniyor.

Bununla birlikte beşik çatı yapımında kullanılan malzemeler uzun ömürlü ve güvenli bir çatı yapılmasını sağlıyor. Genellikle ahşap malzeme kullanılsa da beşik çatılar eğimli çatılar olduğu için malzemelerin birbirine montajı büyük önem arz ediyor. Farklı çatı tipleri farklı kullanım amacı olan binalarda özellikle tercih edilebiliyor. Buna bağlı olarak çelik konstrüksiyonlu çatılar sanayi tipi, AVM, halı saha ve daha geniş çatılı alanlarda tercih edilirken, tonoz çatı tipleri ise camilerin kubbelerinin yapılmasında tercih edilebiliyor. Beşik çatı ve ahşap çatılar ise daha çok meskenlerde tercih ediliyor.

Bu çerçevede iki yönlü olarak yapılan beşik çatılar iki tarafı da birbirine bağlanır ve bu sayede iki taraflı akıntı sağlanır.

Top