Bursa Çelik Çatı Firmaları

Bursa Çelik Çatı Firmaları

Bursa Çelik Çatı Firmaları

Bursa Çelik Çatı Firmaları hakkında bilgi vermeden önce, çelik çatının ne olduğu, nerelerde kullanıldığı, avantajları veya dezavantajları hususunda bilgiler paylaşalım ki çelik çatı konusunu daha iyi anlayalım.

Çatı; hepimizin bildiği gibi evlerimizin, işyerlerimizin, garajlarımızın ya da apartmanlarımızın üzerini yağmurdan, kardan, rüzgârdan fırtınadan, yani her türlü olumsuz hava şartlarından koruyan örtüdür. Yani bir anlamda yapılarımızın eskimesini engeller.Çatıları evinizin bir şapkası gibi düşünebilirsiniz. 

Çatı Çeşitleri Nelerdir?

Çatı modellerinin, binaların yapılacağı bölgenin özelliklerine ve hava koşullarına uygun olması gerekir. Çatılar, örtünün rengi, şekli ve görünümü açısından gruplandırılır.

Şed Çatılar 

Şed çatılar, çok sayıda tek eğimli çatının ya da beşik çatının yan yana sıralanması ile oluşur. Çatının yüzeyine yarım tonoz şekli de verilebilir. Şed çatılar yapılırken dereler geçirimsiz olmalı, üstünde yürünebilmeli ve kara yağmura karşı korunmuş olmalıdır.

Tek Eğimli Çatı 

Sundurma çatı da denilen yarım beşik çatılardır. Tek yüzeyli çatının yapımı basit ve maliyeti azdır. Bu çatı modeli daha çok, garaj, çamaşırlık, kömürlük gibi açıklığı az olan alanlarda uygulanır. Sundurma çatılar, özellikle estetik bir mimari ortaya çıkarması yanında farklı bir dekorasyon ürünü olarak da kullanılmaktadır.

Beşik Çatı

Beşik çatı gayet ekonomik ve sade bir çatı çeşididir. Bu modelde çatının yüzeyi dikdörtgendir. Beşik çatı modeli, çatı katı bulunan evlerde daha çok tercih edilir. Bu çatılar iki yöne doğru eğimli olduğundan istenilen eğim verilerek çatının ortası istenilen oranda yükseltilebilir.

Çadır ve Kule Çatılar 

Bu çatı modelinde çatıyı oluşturan yüzeyler bir piramit meydana getirecek şekilde tepede bir noktada birleşir.

Kırma Çatı

Kırma çatı dikdörtgen bir plan üzerine kurulur. Çevresinde ikisi üçgen, ikisi de eşkenar dikdörtgen yüzeyler bulunur. Kırma çatı yüzeyli çatı olarak da bilinir. En sık kullanılan çatı türüdür.

Mansard Çatı 

Fransız çatı da denilen bu çatı modelinin en belirgin özelliği iki farklı eğim uygulanmış olmasıdır. İlk eğim, yürünebilecek kadar düşük olmasına rağmen ikinci eğim daha fazladır. Fransız mimar Mansard tarafından tasarlanan bu çatı modeline ülkemizde pek rastlanmaz. 

Klasik A Tipi Çatılar

Herkesin bildiği klasik ev modelinin çatısına A tipi çatı adı verilir. Bu çatı çeşidi de diğer çatı tipleri gibi her kaplama malzemesiyle kaplanabilir. Öte yandan geniş bir çatı katı odası kazandırır. Klasik A tipi çatılar büyük ve bahçeli villalar için idealdir.

Shingle Kaplama Çatılar

Bu çatı modeli oldukça popüler olup; değişik renklerde üretilen ve farklı desenlerde kesilip parçalar halinde satılan, uzun ömürlü, sağlıklı ve kolay uygulanan bir çatı kaplamasıdır.

Fenerli Çatı

Bu çatı modeli beşik çatı ile sundurma çatıların birlikte uygulanması sonucunda oluşur.

Kombine Çatı

Sundurma yani tek eğimli çatı yüzeylerin kademeli olarak uygulanması ile oluşur.

Düz Çatı

Düz çatılar, aslında tam anlamı ile düz değildir. Bu çatılar, biriken yağmur suyunu yağmurluklara aktaracak kadar bir eğime sahiptir. Zaten teras çatılar da bunun içinde olmak üzere, her çeşit çatı modelinde kesinlikle suyun gidere iletilmesini sağlayacak bir eğim vardır. Düz çatılı bir ev çoğunlukla bir katlı ya da en az iki katlıdır. Düz çatılar, alandan tasarruf etmek için harika bir çözümdür.

Neden Çelik Çatı?

Çelik çatı; binaların, evlerin, fabrikaların, okulların, işyerlerinin, garajların üstlerini örtmek için kullanılan emniyetli, üstün kaliteli, oldukça sağlam, kopmayan ve parçalanmayan demir profillerden ve galvaniz sactan imal edilen çatılardır. Çelik malzemenin dayanıklılığı son derece yüksektir. O yüzden tercih sebebidir. Ahşap ve çelik çatı arasında maliyet açısından çok net bir fark yoktur. Fakat çelik çatı her zaman için daha güvenlidir.

Çelik çatı binaları olumsuz hava şartlarından en emniyetli şekilde koruyarak kişilere konforlu bir yaşam sunar. Öte yandan çelik çatılarda, diğer çatılar gibi kopma, parçalanma, su alma, devrilme ve yerinden çıkma gibi sürprizler yaşanmaz. Kafanız rahat bir şekilde çelik çatıya güvenebilirsiniz.

Çelik Çatı Firmaları ile ilgili ikamet ettiğiniz şehirde faaliyet gösteren firmaları araştırıp bu firmalarla iletişime geçerek çelik çatılar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bursa ve çevresinde ikamet ediyor ve çelik çatı hakkında bilgi alarak binanız için çelik çatı yaptırmayı düşünüyorsanız Bursa Çelik Çatı Firmaları arasında dikkat çeken Roof Çelik Çatı firması, çatı sektöründe önemli bir yere sahiptir. Yenilikleri ve hızı ile ön planda olan Roof Çelik Çatı firması 2017 yılında Bursa’ da kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana Bursa Çelik Çatı Firmaları arasında önemli başarılara imza atmıştır.

Top