BURSA KEMERLİ ÇELİK YAPILAR

BURSA KEMERLİ ÇELİK YAPILAR

BURSA KEMERLİ ÇELİK YAPILAR

Kemerli çelik yapılar yani kemerli çelik çatılar son yıllarda kullanımı artarak devam etmektedir. Bu tarzda yapılan çatı sistemi pratik olmasının yanı sıra ekonomik olmasıyla da ön plana çıkmaktadır. Özellikle bu yapılar kullanılacak olan arazinin en verimli şekilde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Verimli olmasının yanı sıra ferah ve kullanışlı olmasıyla da ön plana çıkar. Kemerli çelik çatı sistemi yuvarlak bir yapıya sahiptir. Tüm önemli avantajlarının yanı sıra bu oval görüntüsüyle birlikte birçok beton yapıdan daha şık ve modern bir görünüme sahiptir.

Kemerli Çelik Yapıların Avantajları

-Diğer klasik yapılarda iç dizayn yapılırken büyük kolonlar kullanılmaktadır. Bu da doğal olarak yapının iç hacmini olumsuz yönde etkilemektedir. Kemerli çelik çatı sisteminde böyle bir durum söz konusu değildir. Doğal olarak da yer bakımından büyük avantaj sağlanmaktadır.

-Toplumda kiriş kullanılmayan çatı sistemlerinin oldukça kullanışsız ve dayanıksız olduğu gibi bir ön yargı söz konusudur. Kemerli çelik çatı sistemi bu ön yargıyı da tamamen kırmaktadır. Birçok çatı modeline göre oldukça kullanışlıdır ve bakım, onarımı diğer modellere göre nadiren gerektirmektedir.

-Kolon bulunmaması bu sistemin güvenilirliği hakkında soru işaretleri oluştursa da kemerli çelik çatı sistemi birim alana düşen yük miktarını taşıma kapasitesi olarak kolonlu yapılardan eksiği yoktur fazlası vardır.

-Güvenilirlik bakımından da oldukça önemlidir. Diğer çelik konstrüksiyon yapılar gibi kemerli çelik çatı sistemi de öncelikle depreme karşı oldukça dayanıklıdır. Aynı zamanda yıldırım düşmesi sonucunda oluşabilecek hasarları da en aza indirgemektedir.

-Bunlara ek olarak da maliyet olarak düşük olduğu gibi yapım aşamaları da bir hayli kısadır. Bu da zamandan tasarruf sağlar.

Kemerli Çelik Yapının Kullanıldığı Alanlar

Kemerli çelik yapının kullanıldığı alanlar da oldukça geniştir. Geçici açılan atölyeler, fuar alanları gibi yerlerde tercih edilir. Fakat bunun yanı sıra spor tesislerinde, otoparklarda, hangar ve depolarda ve fabrikalarda da sıklıkla tercih edilmektedir. Ve bu tercih edilmesi artarak devam edecektir. Çünkü bu yapılar oldukça uzun ömürlü yapılardır ve yukarıdaki avantajlarından dolayı bilinçlenmiş birçok kişi artık bu tarz çelik yapılara daha sıcak bakmaya başlamışlardır.

Top