ÇATI BAKIMI NASIL YAPILIR?

ÇATI BAKIMI NASIL YAPILIR?

ÇATI BAKIMI NASIL YAPILIR?


Evimiz en korunaklı yapımızdır. Evimizi dış etkilerden ve olası felaketlerden korumanın yolu ise sağlıklı yapılarda yaşam sürmekten geçer. Korunaklı yapıların en önemli unsuru ise sağlam çatısı olmasıdır. Ancak korunmamızı sağlayan çatılar zaman içerisinde doğal şartlardan ve güneşten dolayı, bakım gerektirebilir. Çatı bakımı yapmak oldukça önemli olmasına rağmen bakımı işini bilen kişiler tarafından yapılmalıdır.


Çatı Bakımı
Son zamanlar özellikle küresel ısınmanın etkisi ile doğal afetler eskiden yaşandığı gibi yaşanmamaktadır. Yağan yağmurlar, esen rüzgar, kar fırtınası ve benzeri hava koşulları evlerin, özellikle evlerin çatısının zarar görmesine neden olur. Bu gibi durumlarda kışın ağır şartlarından kurtulmak istiyorsanız ya da yazın sıcaklardan korunmak istiyorsanız çatı bakımına özen vermeniz gerekir. Çatı tamirini yapan kişiler, özellikle müstakil evlerde oturan kişiler için işinin uzmanı olmalıdır. Aksi durumda çatı sorunlarından kurtulmak isterken daha büyük sorunlar yaşanmasına neden olacaktır.

Çatı, taşıyıcı ve çatı kaplaması olmak üzere iki katmandan oluşur. Katmanlar çatı bakımı yapılırken ayrı ayrı bakımdan geçmesi gerekir.  Çatı tamiri sırasında kullanılması gereken birtakım malzemeler bulunur. Malzemeleri tam olan firmalar tarafından, güven ilkeleri içinde yapılması gereken çatı bakımı, çatı çeşitlerine göre de farklılıklar gösterecektir.

Çatı bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler;
-Çatı yenilemesi işlerinde kullanılacak yalıtım ya da kaplama malzemeleri, proje veya detaya göre kullanılmalıdır. Malzemeler tam olmalı, projenin esasının kurallarından çıkılmamalıdır. Proje belirlenen standartlar dahilinde kalmalıdır.

-Çatı tadilatı yapacak kişilerin güvenlik önlemleri almaları gerekir. Güvenlik önemleri tam olmadan çatınızın tamir edilmesine izin vermeyin. Aynı zamanda eğer kendiniz çatı tamir işlerinden anlıyorsanız, güvenlik önlemlerinizi tamamlamanız ve kazaya yol açmayacak tamir yöntemlerini kullanmanız gerekir.

-Çatı bakım onarım uygulamalarında kullanılan malzemeler CE ya da TSE belgeli olmalıdır. Belgesi olmadan kullanılan malzemeleri çatınızı tamir etmek isterken ya da sadece bakım yapmak isterken, tadilat yapmanızı gerektirecek zararlara yol açılmasına neden olacaktır. Kullanılan ürünlerin çatı bakımı için üretilmiş olmasına emin olduktan sonra, iç rahatlığı ile çatı tamirinizi yapabilir ya da yaptırabilirsiniz.

 

Top