ÇATI EĞİMİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

ÇATI EĞİMİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

ÇATI EĞİMİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Mimari yapıların projelerinde çatı eğiminden bahsedilirken genellikle %10 eğim, %5 eğim, %45 eğim gibi ifadeler kullanılır. Peki çatı eğimi neyi ifade eder ve nasıl hesaplanır? Yüzdelik derece ile ifade edilen çatının eğimi kaç dereceye karşılık gelmektedir?

Örneğin herhangi bir projede çatının eğimi yüzde 10 olsun. Yüzde 10 eğim demek; çatı eğiminin başlangıç noktasından mahya noktasına yani tepe noktasına kadar olan dik ve yatay uzaklığının birbirine oranının 1/10 olması demektir. Yani çatının eğiminin başlangıç noktasından itibaren mahya noktasına kadar gelindiğinde 10 metre ilerleyip 1 metre yukarı çıkmışsınız demektir. Çatı açısının derecesini hesaplayabilmek için ise ters tanjant işlemini bilmeniz gerekmektedir. Bilmiyorsanız fonksiyonel bir hesap makinesi ile kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Ters tanjant işlemi fonksiyonel hesap makinesinde tan-1 olarak ifade edilmektedir. Aktifleştirmek için ise öncelikle shift tuşuna basmanız gerekmektedir. Shift tuşuna basıp daha sonra tan-1 tuşuna bastıktan sonra eğim yüzdesini ondalık olarak yazmanız gerekmektedir. Örneğin %20 ise 0,20 yazmalısınız. Daha sonra eşittir tuşuna basarak açı derecesini görebilirsiniz. Eğer mevcut bir çatı üzerinde eğim hesabı yapmak istiyorsanız da çatı üzerinde su terazisini kullanabilirsiniz.

Çatı eğimini hesaplamak için ise formülden yardım alalım.

  • Karşı dik kenarın, komşu dik kenara bölünmesi ve elde edilen sonucun 100 ile çarpılması çatının eğimini verecektir.
  • Karşı dik kenar olarak ifade edilen kavram çatının mahya yüksekliği demektir.
  • Komşu dik kenar olarak ifade edilen kavram ise mahyadan saçak uç kısma kadar olan yatay uzaklık anlamına gelmektedir.
  • ( Karşı dik kenar / komşu dik kenar ) x 100 = ÇATI EĞİMİ

Yayımlanan yeni çatı standartlarına göre çatı eğimi maksimum yüzde 45 olmalı denmiştir. Ayrıca çatı mahya yüksekliği 5 metrenin altında olmalıdır. Ölçüm ise saçak ucundan itibaren başlamalıdır. Çatı eğimini belirleyen temel etken ise çevrenin durumudur. Örneğin söz konusu çevrede bulunan yapıların çatıları yüzde 20 eğimli ise, yeni yapılacak çatının eğimi de aşağı yukarı bu oranda olması gerekir. Böylelikle birbirine uyum sağlayan binalar estetik bir görünüm oluşturacaktır.

Top