ÇATI NEDİR VE ÇATI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

ÇATI NEDİR VE ÇATI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

ÇATI NEDİR VE ÇATI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

ÇATI NEDİR VE ÇATI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Giderek artan yapı çeşitleri ortaya birbirinden farklı ve estetik görünümü birbirinden oldukça değişik çatı çeşitlerini de ortaya çıkardı. Çatı çeşitleri özellikle çatının yapıldığı malzemeye dikkat çekilmesi ile birlikte, birbirinden farklı onlarca yapı malzemesi ile beraber çatı malzemesini de ortaya çıkardı. Çatı malzemeleri arasında son zamanların en gözdesi olan çatı malzemesi Roof Çelik Çatı size çatı hakkında bilinmesi gerekenleri ve çatı çeşitlerini anlatıyor.

Çatı Çeşitleri
Özellikle kış aylarında soğuktan korunmamıza yardım edecek olan çatı çeşitleri, yaz aylarında da sıcaklara karşı gardımızı almamızı sağlayan yapı malzemeleri arasındadır. Kış aylarının yoğun yağışlı geçmesi ile beraber konutlar, özel yapılar ve her türlü yapılar çatı bakımı yaptırmayı tercih ederler. Oysa bilinmeyen bir çatı olan Roof Çelik Çatı, uzun yıllar bakım gerektirmeden kullanılan, herhangi bir sızma geçirmeyen en önemli çatı türüdür. Çatı çeşitleri arasında sayabileceğimiz diğer çatı türleri ise şu şekildedir;

TEK EĞİMLİ ÇATI
Sundurma çatılar yarım beşik şeklinde olan çatılardır.  Yaşam hacmi için düzenlenmeye uygun olmayan bu tür çatılar, bulunan hacmi sadece bir çatı düzeyi olarak kaparlar.

ÇADIR VE KULE ÇATILAR
Çatı çeşitlerinden biri olan bu tip çatılar, çatıyı bir piramit olarak gösterecek şekilde düzenlenmiş olan çatılardır. Tepede belirlenen bir noktada yanlardan yukarı gelip birleşen çatı, şık görünümünün yanı sıra oval çatı yapısı ile Roof Çelik Çatının şekil olarak kullanmayı tercih ettiği çatılar arasındadır.

DÜZ ÇATILAR
Derinliği fazla olan binalarda kullanılması tercih edilen çatı çeşitleridir. Çok daha ucuz maliyeti ile tercih edilen bu çatılar kullanış bakımından rahat olmayan çatılardır. Piyasaya hızla giriş yapan Roof Çelik Çatı ise kullanışlı yapısı ve ucuz maliyeti ile son zamanların en çok tercih edilen çatı çeşitlerindendir.

BEŞİK ÇATI
En sade çatı çeşidi olarak bilinen çatı beşik çatıdır. Ayrıca diğer çatılara nazaran en ekonomik olarak bilinen çatı çeşidi de yine beşik çatıdır. Ancak ekonomik bakımdan Roof Çelik Çatı ile yarışamayacak olan beşik çatı, tercih edilmesi pratik olan bir çatı çeşididir.

ŞED ÇATILAR
Birbirinden farklı bir çok çatının veya aynı yapıya sahip birden fazla beşik çatının bir araya gelmesi ile ortaya çıkan çatı çeşididir. Tonoz biçiminde olmasından dolayı Roof Çelik Çatı tarafından da oldukça tercih edilen çatılar arasında yer almaktadır. Roof Çelik Çatı tonoz yapı kullanmaktadır.

Top