ÇATI OLUK ÇEŞİTLERİ

ÇATI OLUK ÇEŞİTLERİ

ÇATI OLUK ÇEŞİTLERİ

Çatı oluklarının çok sayıda çeşidi mevcuttur. Alüminyum, plastik, bakır, galvaniz… Hangi çeşidi tercih etmeniz bulunduğunuz iklim koşullarına ve çatınızın tipine bağlıdır. Örneğin Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşıyorsanız plastik modelli oluklar tavsiye edilmez. Çünkü bu bölge yaz aylarında çok sıcak olduğundan plastik oluklar erime riski taşıyacaktır. Galvaniz ve bakır oluklar olumsuz hava şartlarından etkilenmez ve diğer modellere göre çok daha uzun ömürlü olurlar.

Çatı oluk fiyatları modellere göre farklılık göstermektedir. Her modeli tek tek inceleyelim:

Bakır

En uzun ömürlüsü, en dayanıklısı ve en pahalısıdır. Yıllarca yapısı bozulmadan güneşe ve kötü hava koşullarına karşı direnç gösterir. Görünüm olarak da oldukça şıktır. Çağımızın teknolojisi ile işçilik harika bir yapı ortaya çıkarmıştır. İlk zamanlarda parlak bir görünümü olsa da zamanla kahverengi ve yeşile dönüşmektedir. Bir tülü 100 kilograma kadar dayanıklıdır, buzlanmadan etkilenmez.

Galvaniz

Kolay işlenebilen fakat dayanıklı bir malzemedir. Hemen hemen bakır kadar uzun ömürlüdür. Genellikle tek parça halinde üretirler. Bu da galvaniz olukları kısmen daha az maliyetli yapar. Oldukça dekoratif ve estetik bir görünümü vardır. Kullanım alanı oldukça geniştir: Müstakil evler, villalar, dubleksler, binalar, apartmanlar, depolar, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, camii ve ibadethaneler…

Plastik

Bakır ve galvaniz gibi kullanışlı değildir ancak oldukça ekonomiktir. Yaz sıcaklarına uygun bir ürün değildir. Ancak serin ya da soğuk bir iklimde yaşıyorsanız sağlıklı sonuç alabilirsiniz. Montajı oldukça hızlı ve basittir. Bu nedenle ürünün işçilik maliyeti de düşüktür. Yüzde yüz sızdırmazlık sağlar. Hammaddesinin özelliği sayesinde esnek bir yapısı vardır. Esneme özelliği olmayan diğer çeşitlere göre daha uzun ömürlüdür.

Alüminyum

Kötü hava koşullarına göre çok dayanıklıdır. Çiziklere, korozyona, buzlanmaya karşı direnç gösterir. Renginde solma meydana gelmez. Diğer modellere göre oldukça hafiftir. Montajlaması, bakımı ve onarımı kolaydır. Esnek yapısı sayesinde kolayca biçim alabilir. Müstakil yapılarda, binalarda ve iş yerlerinde kullanıma uygundur

Top