ÇATI PLANI NASIL YAPILIR?

ÇATI PLANI NASIL YAPILIR?

ÇATI PLANI NASIL YAPILIR?

Bir çatı yapmadan önce tüm detayları ile planlamasını yapmalı ve çizmelisiniz. Çatı çizilirken ölçüler ve nasıl bir tasarım yapılacağı iyi belirlenmelidir. Çizimin ne kadar iyi yapılacağı ortaya da o kadar iyi bir çatı tasarımı çıkabileceğinden oldukça önemlidir.

Çatı planı yapılırken, projenin grafiksel kısmı tüm alanı gösterecek şekilde olmalıdır. Tüm inşaat alanında yapılacak olan proje grafikte belli olmalı ve insan bakınca gözünde projeyi canlandırabilmelidir. Çatı planında kullanılacak olan malzemelerde ayrıca belirlenmeli ve planlanan ölçüye göre malzeme hesabı yapılmalıdır.

Çatı planı yaptıktan sonra ölçüler, malzeme ve işçilik belirlendikten sonra fiyatı oluşturulmalıdır. Planda daha sonradan yapılabilecek olan değişikliklerde fiyata yansıtılmalıdır.

Çatı planı yapılırken çatının modeli de oldukça önemlidir. Düz çatı planı yapılırken hava koşulları dikkate alınmalı ve yağmur, kar gibi durumlarda su geçirmezlik özelliği planlanarak bir çizim yapılmalıdır. Herhangi bir yağış anında yağışın çatı üzerinde kalıp sızıntı yapmaması için %2lik bir eğim verilmesi gerekmektedir. Eğim suyun aşağı doğru akmasını sağlayacak ve birikinti olmasını engelleyecektir.

Çatı çizimleri bilir kişiler tarafından yapılmalı ve uygulanmalıdır. Çatı çizimi, çatının yapılmasının öncesinde planlanması gerektiğinden önemli bir husustur ve en hatasız şekilde projelendirilmesi gerekir. Proje haline gelen çatı örneği müşteriye sunulmalı ve beklentilerini karşılayıp karşılamadığı hakkında bilgi alınmalıdır. Onay verildikten sonra ise gerekli olan malzemeler belirlenip çatı oluşturulmaya başlanmalıdır.

Top