ÇATI SİSTEMLERİ NELERDİR

ÇATI SİSTEMLERİ NELERDİR

ÇATI SİSTEMLERİ NELERDİR

Binaların en üstünde bulunan ve binanın dışında gelecek hava ve dış ortam koşullarına karşı, binanın içini koruyan üst kabuk yapısına çatı denilmektedir. Çatıyı oluşturan ve tüm malzeme katmanlarına ise çatı sistemleri denmektedir. Çatı sistemleri, taşıyıcı buhar kesici, ısı yalıtım katmanı, ısı yalıtım katmanı ve çatı kaplama malzemelerinden oluşmaktadır. Coğrafi koşullara en uyumlu kaplama sisteminin tercih edilmesi, yıllar boyunca o çatıdan verim almayı da beraberinde getirmektedir. 

 

Çatı Çeşitleri Nelerdir?

Çatılar bazı özelliklere göre çeşitlendirilmektedir. Bunlar; 

  • Dış şekillerine göre 
  • Konstrüksiyon yani taşıyıcı malzemelerine göre 
  • Örtü malzemelerine göre 
  • Eğimlerine göre 

Dış şekillerine göre çatı çeşitleri beşik, tek eğimli, kırma, topuz, mansard, haç, sivri, kubbe, tonoz, şed, katlanmış plak, düz, şeklinde sınıflandırılmaktadır. Hepsinin kullanım alanı ve işlevleri birbirine göre farklılıklar göstermektedir. Taşıyıcı malzemelerine göre çatı çeşitleri; oturtma, asma, kafes kiriş, dolu gövdeli kiriş, masif plak ve kabuk şeklindedir. Örtü malzemelerine göre çatı çeşitleri ise; taş, saz, toprak, kiremit, metal, asfalt, cam ve plastik şeklindedir. Ayrıca ısı yalıtım şekillerine göre sıcak ve soğuk çatılarda mevcuttur.

 

Çatı Yapılmaya Başlanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Çatı yapmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi eğimdir. Karar verilen eğim ne şekildeyse iş bitiminde çatı o şekilde görünecektir. Bu nedenle eğimi iyi karar vermek gerekmektedir. Üzerine gelen suların birikmeden akabilmesi için, çatının meyilli bir şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Eğer ki eğim doğru verilmemişse çatıda biriken suların eve dolması ihtimali bulunmaktadır. Bu ihtimal göz önünde bulundurularak doğru çatı malzemesine karar verilmelidir. Ayrıca iklim özellikleri de çatı yapım aşamasında dikkat edilmesi gereken faktörler arasındadır. Çatı yapımında kullanılacak malzemenin de özen gösterilerek seçilmesi gerekmektedir. Genel olarak ahşap malzeme tercih edilmektedir. Eğer ki çatı yapılacak yer garaj, iş yeri, fabrika gibi yerler ise betonarme ya da çelik çatı çeşitleri tercih edilmelidir. Çatı yapımında deprem yönetmeliği de dikkate alınması gereken durumlardandır. Binanın özelliklerine göre duvar ya da kolona çatı yapılabilirken, zemine dayandırılmış şekilde çatılar yapmakta mümkündür. 

 

Çatı Sistemlerinin Onarılmasında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Çatı bakım ve onarımında kullanılan malzemeler önemlidir. Proje ve detaya uygun yalıtım ve kaplama malzemeleri kullanılmalı, malzeme üreticilerinin teknik kılavuz ve broşürlerindeki tavsiyelere göre yollar izlenmelidir. Çatıların onarımları aksatılmadan takip edilmeli ve hazırlanan projelere göre hareket edilmelidir. CE belgeli malzemeler kullanılmaya dikkat edilmelidir. Yoksa TSE belgeli malzemeler de tercih edilebilir. Uzman bir ekip tarafından en ufak ayrıntısına kadar incelenmeli, tadilat yapılıp verim alınmayacaksa, yeni bir çatı oluşturmak gerekmektedir. Tadilat yapılmadan önce baca dipleri, baca sıvaları, çatı iskeleti, su dereleri en ince ayrıntısına kadar incelenmelidir. 

 

Top