ÇATI YAPTIRMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

ÇATI YAPTIRMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

ÇATI YAPTIRMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çatı bir evin olmazsa olmazıdır. Çatı yapımında kullanılan birçok farklı malzeme vardır. Bu malzemelerin seçimi çatınızın uzun ömürlü kullanılıp kullanılamayacağını belirlemektedir.

Çatı yapımında dikkat edilmesi gereken önemli konular vardır. Binaların dayanıklı olması için bina yapımında kullanılan malzeme kadar çatı malzemesi de oldukça önemlidir. Çatıların uzun ömürlü kullanılabilmesi için ne tür malzeme ile yapıldığı ve yalıtım malzemesi kullanılıp kullanılmadığı birbirleriyle bağlantılıdır.

Çatı hava koşullarından binamızı ve kendimizi korumaktadır. Çatı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Uzun ömürlülük: Çatı sürekli değiştirilebilen bir yapı olmadığından bir çatı seçerken uzun süre kullanılabilecek ve bakım onarım gerektirmeyen bir çatı malzemesi seçmelisiniz.
  • Estetik tasarımı: Birçok çatı çeşidi olduğu gibi farklı modelleri de vardır. Çatının modeli binanıza uygun olacak şekilde tasarlanmalı ve estetik bir görüntüye sahip olmalıdır. Böylelikle binanızın görünümünü de güzelleştirecektir.
  • Maliyet: Çatı seçimi yaparken fiyat tabi ki önemli bir unsurdur ancak sırf daha uygun fiyatlı diye kalitesiz bir çatı yaptırmak pişman olmanıza sebep olacaktır. Çünkü kalitesiz çatı çok çabuk bakım ve onarıma ihtiyaç duyduracak ve daha fazla masraf yapmanızı sağlayacaktır.
  • Dayanıklılık: Çatı binanızı kötü hava koşullarından ve benzeri olaylardan koruyan bir yapıdır. Bu sebeple dayanıklı olması oldukça önemlidir. Bir çatı ne kadar dayanıklı olursa o kadar uzun süre kullanım sağlar. Çatının fırtına ve rüzgar gibi durumlardan da etkilenmeyecek şekilde tasarlanması gerekmektedir.

 

Top