ÇATI YÜKSEKLİĞİ KANUNU HAKKINDA

ÇATI YÜKSEKLİĞİ KANUNU HAKKINDA

ÇATI YÜKSEKLİĞİ KANUNU HAKKINDA

ÇATI YÜKSEKLİĞİ KANUNU HAKKINDA
Son zamanlarda hızla artan kentleşme ile birlikte birbirinden farklı yapılar ortaya çıkıyor. Doğal hava koşullarına uygun üretilmek istenen yapılar, özellikle sıcak ve soğuğa karşı korunaklı yapılmak istenince akla gelen ilk ev bölümü çatı oluyor. Çatı yüksekliğinden tutun da, çatının yapımında kullanılan malzemeye, malzemeden çatının şekline göre değişen özellikleri ile çatı konutları tamamlayan unsur oluyor. Son teknoloji ile ortaya çıkan, tüm hava koşularına ve yüksek direnaja dayanıklı yapısı ile Roof Çelik Çatı, konutlarda ve yapılarda olması gereken çatı yüksekliği hakkında ve bu konuda ortaya konmuş çatı yüksekliği kanunun da bulunan hususları sizlere sunuyor.

Çatı Ve Yüksekliği Hakkında
- Çatı yüksekliği kanunda sıklıkla geçen bir şart vardır ki neredeyse çatı koşulları arasında en önemlisidir. Çatılar, civarda bulunan diğer konutlara, cadde ve sokakların yapısına uygun yapılmalıdır. Bir civarda birbirinden farklı yapılarda çatı bulunması, çatı yüksekliği kanunu bakımından yasaklanmıştır.

- Her türlü çatı meyili %45’i geçemez. Hangi durum söz konusu olursa olsun bir çatının yüksekliği de 5 metreyi geçemez. Roof Çelik Çatı verdiği oval çatı hizmeti ile eğim ve yükseklik bakımından kriterlere uygun yapıya sahip çatılar hizmete sunmaktadır. Oval çatılar daha dayanıklı olmakla beraber yükseklik ve eğim bakımından Roof Çelik Çatı her zaman tercih edilen çatılar arasındadır.

- Çatı Yüksekliği kanununca çatılar arasında birbirinden bağımsız bölümler yapılamaz. Bir bütün olarak çatı yapılmalı bağımsız ve ayrı bir alan bırakılmamalı, bırakılsa bile bırakılan bölümler sadece su deposu, asansör boşluğu ve asansör kulesi, doğalgaz için gerekli olan alanlarca kullanılmalıdır. İşyerlerinizde ve özel yapılarınıza ait alanlarda tasarruf sağlayan Roof Çelik Çatı kullanılacak böyle bir kısım bırakmazken çatı yüksekliği kanuna uygun çatı ilkelerini benimsemiş kurumsal bir firmadır.

- Herhangi bir yapıda, ister konut ister işyeri, isterse özel bir mülk olarak kullanılsın çatı yönetmeliğince çatı öne, arkaya veya yanlara taşamaz. Çatı yönetmeliğince belirlenen ölçüler içerisinde kalması gereken çatı bölümleri, herhangi bir taşma durumunda yapının zarar görmesine ve koşulların zorlanmasına neden olacaktır.

- Her türlü çatı yönetmeliği kanuna uygun ortaya çıkarılan Roof Çelik Çatı, aynı zamanda kolay bir şekilde sıcak ve soğuk havaya karşı yalıtımı sağlanan, kullanım alanı bakımından ve kurulum sırasında oldukça kolaylık sağlayan bir oval şeklinde ki çatıdır. Aynı zamanda Roof Çelik Çatı pratik çatı olarak da anılmaktadır.

Top