ÇELİK ASMA KAT

ÇELİK ASMA KAT

ÇELİK ASMA KAT

Günümüzde birçok yapıda asma kat kullanılıyor. Asma katlar genellikle mağaza, düğün salonu, AVM tarzı işletmelerde sıkça tercih ediliyor. Özellikle yüksek tavanlı binalarda zeminle tavan arasındaki büyük boşluğu değerlendirmek adına asma kat uygulaması tercih ediliyor. Bu sayede kullanıcılar ciddi bir kullanım alanına kavuşuyorlar. Yüksekliği en az 2,30 metre olan asma katlar binanın betonlarına ve kirişlerine bağlanarak binaya entegre ediliyor. Asma katın monte edileceği alanda herhangi bir kiriş veya beton bulunmuyorsa asma kat planlaması çelik direklerle taşınabilir şekilde projelendiriliyor.

Farklı çeşitlere ayrılan asma katlar tavan destekli, zemin destekli, kiriş destekli ve kolon destekli olarak destek aldığı yere göre isimlendiriliyor. Hemen her binada rahatlıkla tercih edilen asma katlar mekanların daha verimli kullanılması açısından önem arz eder.

Avantajları

Çelik asma katlar yapıldıkları binalarda birçok avantaj sağlarlar. Bu sayede hem ekonomik kullanım hem de verimli bir şekilde mekân kullanımı sağlanır. Avantajları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Normal inşaatlara göre üretimi ve montajı oldukça hızlıdır. Kısa sürede yapılıp montajı sağlanır ve kullanıma başlanabilir.
  • Binanın ana projesinde herhangi bir değişikliğe sebebiyet vermez. Bununla birlikte bina üzerine ekstra bir yük getirmez.
  • Yüksek miktarda taşıma gücüne sahip olan çelik asma katlar kolonlara, tavana ve kirişlere monte edilerek yapılabilir.
  • Geniş kullanım alanları sağlamakla birlikte kolon ve kiriş olmayan binalarda çelik taşıma ayakları sayesinde kolayca monte edilebilirler.
  • Monte edildikten sonra ihtiyaç dahilinde kolayca demonte edilebilir ve farklı bir noktaya taşınabilirler.

Bütün bunlarla birlikte asma tavan çeşitleri betonarme yapılarda, ahşap yapılarda, çelik döşemelerde her malzemenin cinsine göre kolaylıkla tercih edilebilir. Bütün asma tavanlar yukarıda saydığımız aynı avantajları sağlayabilirler.

Top