EKONOMİK ÇATI YAPIMI

EKONOMİK ÇATI YAPIMI

EKONOMİK ÇATI YAPIMI

İnşaat sektöründe zaman geçtikçe artan maliyetler kişileri daha ekonomik ama bir oranda da kaliteli iş alımına sevk ediyor. Bu çerçevede yapımda kullanılan malzemeden işçi ücretlerine kadar her kalemde daha ekonomik ancak kaliteli iş nasıl yapılır diye birçok kişi araştırma içerisinde. Bu çerçevede çatı yapımında da aynı kriterler değerlendiriliyor.

Ekonomik çatı yapmak ucuz malzeme, ucuz işçilik anlamına gelmiyor. Tam aksine en güzel işçiliği ve en kaliteli malzemeyi kullanarak daha hesaplı bir şekilde işi tamamlamak anlamı taşıyor. Bu çerçevede birçok çatı ustası veya firma ucuza çatı yapımı veya hesaplı çatı gibi sloganlar üreterek müşteri çekmeye çalışıyor. Ancak yapılan işçilik ve çatı müşterileri memnun etmekten çok uzak oluyor.

Ekonomik bir çatıya sahip olmak için anlaşılan ustanın veya firmanın çatı ile ilgili bir planlama yapması ve hangi malzemelerin kullanılarak çatının yapılabileceğini belirlemesi gerekir. Bununla birlikte çatı yapımında kullanılan malzemelerde yapının bulunduğu alanın doğal ve çevresel koşullarına göre değerlendirilerek belirlenmelidir. Rüzgârlı ve yağışlı bölgelerde kiremit çatı yerine membran tarzı çatılar tercih edilebilir. Bu sayede çatı hem daha kullanışlı hem de daha güvenli olacaktır.

Ekonomik çatı yapımında bir diğer önemli nokta da binanın taşıma kapasitesinin dikkate alınmasıdır. Çatı yapılırken kullanılan malzemeler buna göre ayarlanmalı ve binanın ağırlık kapasitesinin üstüne çıkılmamalıdır. Bu faktör dikkate alınmadığında çatı çökmesi ve hatta binanın çökmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Bu çerçevede ekonomik çatı yapımı ciddi bir bilgi ve uzmanlık isteyen bir iştir. Piyasa araştırması ciddi bir şekilde yapılarak uzmanlardan fikir alınmalı ve tecrübeli firmalar veya ustalarla çalışılmalıdır. Hem kalite hem ekonominin bir arada olması için her türlü alternatif değerlendirilmelidir.

Top