EN KULLANIŞLI ÇATI MODELLERİ

EN KULLANIŞLI ÇATI MODELLERİ

EN KULLANIŞLI ÇATI MODELLERİ

Çatı seçimi yaparken dış görüntüsünün haricinde kullanışlı olup olmayacağı da önemli bir konudur. Bu sebeple çatı seçimi yaparken her açıdan özelliklerini kontrol etmeli ve çatının yapılacağı alana en uygun olan model seçilmelidir.

Çatı sizi yağmur, kar ve rüzgar gibi olaylardan koruyan, ayrıca yalıtım ile birlikte enerji tasarrufu sağlayan bir yapıdır. İşte en kullanışlı çatı modelleri;

Çelik Çatı Modeli

Son zamanlarda en çok tercih edilen çatı modellerinden biri çelik çatıdır. Hem konutlarda hem de iş yerlerinde sıklıkla karşılaştığımız çelik çatı modeli pratik ve dayanıklı olduğundan dolayı tercih edilmektedir.

Uzun süre bakım onarım gerektirmeden kullanılabilmesi ve hızlı monte edilebilmesinden dolayı pratik bir çatı modelidir. Çelik çatı yaptırırken uygun yalıtım malzemesi tercihi ile birlikte hem yazın hem kışın çok amaçlı kullanıma da olanak sağlar. Çelikten yapıldığından dolayı oldukça kalitelidir ve uzun ömürlüdür.

A Tipi Çatı Modeli

Çatı çeşitleri arasında en çok karşımıza çıkan bir modelde A tipi çatı modelidir. Genellikle müstakil evler, dağ evleri veya yazlıklarda kullanılan bu model hem hoş görüntü sağlar hem de yapımı en kolay modellerden biri olarak karşımıza çıkar.

Ahşap Çatı Modeli

En eski çatı modellerinden biri olan ahşap çatı sevimli görüntüsünün yanında yaz aylarında sıcaklığın içeriye geçmesini engellemektedir. Yeni çıkan çatı modellerine göre pek kullanışlı bir model olarak karşımıza çıkmasa da halen kullanımı sıkça devam etmektedir.

Teras Çatı Modeli

Özellikle sıcak iklimlerde yaşayan kişilerin sıklıkla kullandığı bir modeldir. Teras çatı modeli binaya hava alabileceği açık bir kullanım alanı sağlamaktadır.

Top