İZOLASYON NEDİR

İZOLASYON NEDİR

İZOLASYON NEDİR

Binaların temel kısımlarından biri de çatılarıdır. Çatılar sayesinde evlerimizin korunaklı yapısı iki katına çıkar ve yine çatılar sayesinde hava koşullarına karşı dayanıklı ortamlarda bulunmuş oluruz. Çatıların farklı hava koşulları, güneş ve rüzgar gibi durumlardan kolayca etkilendikleri ve zaman içerisinde doğanın şartları nedeni ile korunmasız bir yapıya geçtikleri birçok kişi tarafından kabul edilmektedir. Çatıların tüm hava koşullarında dayanıklı olması için izolasyon yapılmış olması önemlidir.

İzolasyon ya da diğer adıyla yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanarak, ortamdan dışarı veya dışarıdan ortama enerji akışının minimuma indirilmesidir. Çatı izolasyonun da önemli maddeler, öncelikle kaplama sisteminin görevini en iyi şekilde yapması için bütünlüğünde herhangi bir hasar ya da kusur bulunmamasıdır. Bu durum camyünü, taş yünü, poliüretan ya da strafor gibi hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın, kaliteli malzeme ve doğru işçilik ile birleştirilerek en verimli sonucu vermektedir.

Tüm bu şartların yerine gelmesi için önemli olan doğru malzeme ile ortaya çıkarılmış çatılar oluşturulması gerekir. Roof Çelik Çatı tarafından ortaya çıkartılan çatılar kullanılan malzeme bakımından izolasyon yapılmaya uygun yapılardır. İzolasyon yapılan çatıların uzun süre bakım ve onarım masrafı olmaz.

Konutlarda toplam ısı kaybının %25'nin yaşandığı çatılarda ısı yalıtımı uygulamaları, çatının özellikleri, kullanım amacı gibi faktörlere bağılıdır. Çatıların izole edilmesinin sebebi ısı kaybını engellemektir. En önemli unsur çatılarda ısı kaybı olmadan uzun kış günlerini atlatmak ve yine aynı şekilde fazla ısı olmadan yaz aylarını geçirmektir. Bina dış malzeme elemanı olarak çatının, maruz kaldığı iç ve dış ortam fiziksel koşullarının kontrolleri amacıyla yalıtım önemli bir unsurdur. Çatılarda yalıtılması gereken başlıca etmenler su, ısı, güneş ışınları ve soğuk hava koşulları olarak sıralanabilir.

İzolasyon yaptıktan sonra çatınızın uzun süre sağlam ve dayanıklı kalmasını arzu ediyorsanız Roof Çelik Çatı ile yapı alanlarınızın konforunu değiştirebilirsiniz. Özellikle iş alanlarınızda çelik çatı kullanmak mekan tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Top