KİREMİT ÇATI NASIL YAPILIR?

KİREMİT ÇATI NASIL YAPILIR?

KİREMİT ÇATI NASIL YAPILIR?

Kil toprağının pişirilmesiyle elde edilen yapı malzemesi olan kiremitler günümüzde hemen hemen bütün binaların çatısında kullanılıyor. Binaların en üst bölgesine düzenli bir şekilde dizilen kiremitlerle yapılan çatılar kiremit çatı olarak adlandırılıyor.

Eski zamanlarda tek tip kiremit kullanılırken inşaat sektörünün oldukça gelişmesi ve farklı yapı malzemelerinin ortaya çıkması kiremit çeşitliliğini de artırdı. Hem daha kaliteli hem de görsel açıdan oldukça farklı kiremitler binaların çatılarında kullanılmaya devam ediyor.  Bu çerçevede kiremit çatı yapımı birbirine bağlantılı olan kiremitlerin çatıları üzerine aynı düzende dizilmesiyle yapılıyor. Gelişigüzel şekilde dizilemeyen ve ince işçilik gerektiren kiremit dizim işi işinde uzman ustalar tarafından yapılabiliyor. İnce ince dizilmeyen kiremitlerde zamanla kaymalar, kırılmalar olabilir ve bunun neticesinde binalarda ısı kaybı ve su sızıntıları meydana gelebiliyor.

Kiremit çatılar kiremitlerin altına çıta veya lata adı verilen malzemelerin döşenmesiyle yapılıyor. Bu malzemelerin üstüne oldukça ince bir şekilde dizilen kiremitlerle kiremit çatı işlemi tamamlanmış oluyor.

Kiremit çatı inşası yapılırken iş güvenliği de oldukça önemli. Yerden metrelerce yüksekte iş yapan kiremit ustaları belirli güvenlik tedbirlerini sağladıktan sonra çatıya çıkarak kiremit dizme işlemlerini yapabiliyorlar.

Kiremit çatı yapımında kiremitlerin düzenli bir şekilde dizilmesinin yanında kiremitlerin kalitesi de oldukça önemli. Toprağın ateşte pişirilmesiyle elde edilen kiremitler belirli bir kaliteyi sağlamadıkları zaman küçük darbelerle kolaylıkla kırılıp hasar alabiliyorlar. Bunun sonucunda da binalarda su sızıntıları ve ısı kaybı gibi problemler olabiliyor. Bu yüzden kiremit çatı yapılırken kaliteli kiremit kullanılması ve saçaklarla baca diplerinin farklı malzemeyle kaplanarak yalıtım yapılması da oldukça önemli. Bunun yanında kiremitlerin altına farklı izolasyon ve yalıtım malzemeleri serilerek yalıtım daha da kuvvetlendirilebilir.

Top