KIŞ AYLARINDA ÇATININ ÖNEMİ

KIŞ AYLARINDA ÇATININ ÖNEMİ

KIŞ AYLARINDA ÇATININ ÖNEMİ

Korunmamızı ve barınmamızı sağlayan en önemli unsurumuz evlerimizdir. Evlerimiz bizi dış etkilere, sıcak ve soğuğa karşı korumak için tasarlanmıştır. Evimizin hava koşullarından ve diğer unsurlardan korunması içinse çatılarımız bulunur. Evlerin çatısı özellikle kış aylarında soğuk havaya karşı korunmamız için önemlidir. Soğuk havadan korunmanın dışında, dışarda olan ıslak havanında içeri girmesine engel olan çatılarımızla daha iyi bir yaşam sürmek için kış aylarında çatının önemi yüksektir.

Çatıların Kış Aylarında Korunması İçin
Çatıların doğru detay ve doğru malzeme ile sistemine uygun projelendirilmesi ve yaptırılması gerekir. doğru yapılmayan çatı projelerinde sızdırma, akıtma ve bir takım sorunlar yaşanacaktır.

Çatı sistemine ve kullanım şekline uygun su yalıtım malzemesi ile ısı yalıtım malzemelerinin seçilmesi önemlidir. Yanlış seçilen malzemelerin sonucunda çatının yapı ile uyumu sağlanmayacak ve sorunlu yapılar ortaya çıkacaktır.

Çatılarda kış aylarında bina içinde veya çatı arasında oluşan nemin yoğuşmadan dışarı atılması, havalandırılması gerekir. Havalandırma işlemi içinse ince ve hafif detayda malzeme kullanmak önemlidir. Hafif malzemeler arasından hava geçişi kolay sağlanacaktır.

Yazın soğutulan binalarda dışarıdan içeriye nemin alınmaması ve nemin yapı elemanları içinde veya iç mekânda yoğuşmasının engellenmesi gerekir. Nemli alanlarda çatı zarar göreceği için kışın nemsiz alanlar olması oldukça önemlidir.

Çatı kaplama malzemesinin altında havalandırmanın sağlanarak kışın veya yazın ısı yalıtım tabakalarının daha verimli çalışmasının sağlanması önemlidir. Bu özellik sayesinde, çatıyı oluşturan yapının kuru ve sağlam kalmasının sağlanması gerekir. Sağlam her yapı kuruluk sayesinde sağlam kalacaktır.

Daha çok ısınmak ve faturadan tasarruf sağlamak istiyorsak, her sene çatı bakımı yaptırmamız ve çatı bakımı sayesinde daha korunaklı evlerde yaşamaya başlamamız önemlidir. Kış aylarında çatının önemi, bakımı yapıldıkça artacak ve daha korunaklı yaşamamıza olanak verecektir.

Top