MEVSİM KOŞULLARINA DAYANIKLI ÇATI

MEVSİM KOŞULLARINA DAYANIKLI ÇATI

MEVSİM KOŞULLARINA DAYANIKLI ÇATI

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’nin de mevsim koşulları oldukça değişkendir. Yazların çok sıcak, kışlarınsa bol yağışlı geçtiği mevsim koşullarına sahip olan Türkiye’de yapı alanlarımızda uygun malzemeler kullanmamız gerekir. Uygun malzemeler yardımı ile inşa edilen konutlarımızın, dış koşulara karşı dayanıklı ve korunaklı yapısı her geçen gün aratacaktır.

Mevsim koşullarına uygun çatı kullanılması, çatıların kolay izole edilir yapı malzemelerinden kullanılması anlamına gelir. Mevsim koşullarına dayanıklı çatı tercih etmek istiyorsanız eski çatı malzemelerinin hepsini bir kenara bırakmanız gerekir. Eskiden çatılarımızda kullanılan kiremit malzeme yerine hafif ve ince çelik malzeme kullanılması çatıların dayanıklılığını arttırır. Hafif çelik malzeme mevsim koşullarına dayanıklı çatı oluşmasına yardım eder. Hafif çelik malzeme kullanılan çatılar her mevsim koşulunda, evimizin ısısını koruyan ve ısı geçirilmesini engelleyen malzemelerdir.

Mevsim koşullarına dayanıklı çatı olması için çatıların kar, yağmur, rüzgar, fırtına, ılık, sıcak ve nemli havalarda dayanıklı olması gerekir. Hafif çelik malzeme kolay izole edilir ve uzun süre dayanıklılık sergiler. Çelik çatı malzemesinin kullanılması çatılarda herhangi bir mevsim koşulunda tadilat gerektirmez. Roof Çelik Çatı tarafından üretimi yapılan çatılar, monte edilmenin ardından yapılan izolasyon çalışması ile uzun süre bakım ve onarım gerektirmeden her türlü hava koşulunda kullanılır.

İzolasyon çalışması, kar ve yağış sularının uzaklaştırılması, eğimli ve kaplama esaslı çatılarda çatının şekli yönünden önemli bir sorun oluşturmazken, eğimli olmayan teras çatılarda bu suların küçük eğimlerle su gideri noktalarına yönlendirilmesi şeklinde çözümlenir. Soğuk çatılarda iç hacimlerde oluşacak su buharı, varsa betonarme taşıyıcı döşemeyi, böyle bir döşeme yoksa hacmin tavanını geçerek üstteki hava tabakasına ulaşacaktır. Su buharı burada bina çatısının kaplama kısmından ve özellikle kaplama esaslı örtü malzemelerinin (kiremit, metal kaplama vb.) aralıklarından doğrudan dış atmosfere çıkacaktır. İzolasyon olmayan çatılarda bu durumun yaşanması ve olması mümkün değildir. İzole edilebilen çatılar, mevsim koşullarına dayanıklı çatı oluşmasını ve daha sağlıklı yapılarda yaşamamıza yardımcı olacaktır.

 

Top