PASLANMAZ ÇELİK KULLANIM ALANLARI

PASLANMAZ ÇELİK KULLANIM ALANLARI

PASLANMAZ ÇELİK KULLANIM ALANLARI

PASLANMAZ ÇELİK KULLANIM ALANLARI
Paslanmaz çelik
gün içerisinde çevremizden oldukça duyduğumuz bir çelik türüdür. Çelik olmasının yanı sıra paslanmayan özellikte olması önemini arttırıyor. Özellikle paslanmaz çelik kullanım alanları yeni inşa edilecek kullanım alanları olurken, çelik kullanılmadan inşa edilen yapıların da yerini paslanmaz çeliklere bırakmasına neden oluyor. Paslanmaz çelik kullanılarak elde edilen ürünler uzun süre kullanışlı olmanın yanı sıra uzun süre bakım gerektirmeden çatı veya diğer yapı malzemelerinin kullanılmasını mümkün kılıyor. Paslanmaz çelik kullanım alanlarına geçmeden önce paslanmaz çelik nedir beraber bir göz atalım.

Paslanmaz Çelik Nedir?
Metalürji alanında paslanmaz çelik, %10,5 krom bileşeni içeren bir demir-karbon alaşımı olarak tarif edilir. Krom, çeliği paslanmaya karşı koruyan temel ve en önemli bileşendir. Paslanmaz çelik içeriğinde bulunan krom bileşeni sayesinde uzun süre paslanmadan ve herhangi bir hasar görmeden kullanılır. Aynı zamanda paslanmaz çelik adını, diğer çelikler gibi lekelenmemesi, korozyona uğramaması ve paslanmamasından alır. Paslanmaz çelik malzemesi, açık hava alanlarında kullanılacak yapıların inşaat sürecinde kolaylıkla kullanılır. Açık havada uzun süre kalması gereken otopark çatısı, depo alanları gibi yerlerde hiç sorun çıkarmadan uzun süre kullanılabilen paslanmaz çelik malzemesi çelik çatı haline ROOF Çelik Çatı ile geliyor. ROOF Çelik Çatının uzman ekibi, paslanma çelik yapı ürünlerini oval veya düz şekillendirerek kısa sürede kullanıma hazır hale getirir ve yapıların inşaatına sunar.

Paslanmaz çelik %100 oranında geri dönüşümü sağlanabilir bir üründür. Kullanılan paslanmaz çelikten bir çatı veya özel bir konut kısa süre sonra dönüşüme girip başka bir yapı malzemesi olarak tekrar kullanılabilir.

Paslanmaz Çelik Çeşitleri
1.  Ferritik Paslanmaz Çelikler
2.  Östenitik Paslanmaz Çelikler
3.  Duplex Paslanmaz Çelikler
4.  Martensitik Paslanmaz Çelikler 
5.  Çökelmeyle Sertleştirilmiş Paslanmaz Çelikler olarak paslanmaz çelikler 5’e e ayrılır.
 Paslanmaz çeliklerin kullanım alanlarını arttıracak paslanmaz çelik çeşitleri özellik bakımından sık kullanılan bir yapı malzemesi olma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle kısa süre içerisinde kullanıma hazırlanması bakımından da sıklıkla tercih edilen paslanmaz çelik yapı malzemeleri kısa süre içinde daha sağlık ve daha pratik yapı malzemelerine kavuşmamıza yardım edecektir.

Top