POLİÜRETAN KÖPÜK ÇATI YALITIMI

POLİÜRETAN KÖPÜK ÇATI YALITIMI

POLİÜRETAN KÖPÜK ÇATI YALITIMI

Binaların ısılarının muhafaza edilmesi en iyi şekilde çatı yalıtımı yapılarak gerçekleşebiliyor. Dış etkenlere en çok maruz kalan bölümlerin başında gelen çatılar yüksek sıcaklık, aşırı yağış vb. faktörler sebebiyle zamanla aşınıp sızıntı ve daha farklı problemlere yol açabiliyorlar. Fırtına, çetin kış şartları da düşünüldüğünde çatıların sağlam olması, sızdırmaz olması iyi bir yalıtım yapılmasına bağlı bulunuyor. Bu bağlamda aynı şekilde çatı yalıtımında kullanılan malzemeler de büyük önem taşıyor.

Bu çerçevede çatı yalıtımları için tercih edilen poliüretan köpükler çatı yalıtımı konusunda diğer malzemelere göre daha kullanışlı ve daha çok tercih ediliyorlar. Birçok kişi tarafından ısı yalıtımda en iyi malzeme olarak belirtilen poliüretan köpükler binaların yalıtımla ilgili problemlerini çözerek ısı ve enerji kaybını en aza indirebiliyor.

Poliüretan köpükler yalıtım malzemesi olarak ince bir tabaka olarak çatıya uygulandığında oldukça verimli bir şekilde enerji tasarrufu sağlayıp ısı kaybını önleyebiliyor. Bununla birlikte maliyet açısından da diğer yalıtım malzemelerine göre daha çok tercih edilen poliüretan köpükler yalıtım işinin daha maliyetli olacağı çatılarda daha çok tercih edilerek kullanılabiliyor. Bu çerçevede poliüretan köpük çatı yalıtımının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çatı ile bina arasında dışardan herhangi bir sebeple oluşacak hava geçişini engeller ve mevcut ısıyı muhafaza eder.
  • Poliüretan köpük çatı yalıtımı ısı yalıtımı sağladığı gibi uygulandığı alanda ses yalıtımı konusunda da etkili olur.
  • Anti bakteriyel özelliği olan poliüretan köpük çatı yalıtım malzemesinin uygulandığı alanda herhangi bir böcek ve haşere barınamaz.
  • Uygulandığı çatılarda sızdırmazlık sağlayan poliüretan köpük su ile temas ettiğinde akmaz, kokmaz ve çürüme yapmaz.
  • Poliüretan köpükler her türlü üzeri açık veya kapalı olan çatılarda uygulanma özelliğine sahiptir.
Top