SKYLİGHT ÇATI NEDİR?

SKYLİGHT ÇATI NEDİR?

SKYLİGHT ÇATI NEDİR?

Skylight çatı sistemleri gün ışığından olabildiğince fazla verim alınabilmesi için kullanılan bir sistemdir. Özellikle yüksek tavanlı yerlerin gün ışığından faydalanabilmesi ve karanlık mekanlara doğal ışık ile aydınlatılma sağlanabilmesi için kullanılan bir çatı çeşididir.

Çelik konstrüksiyon sistemiyle kolaylıkla uygulanabilen bir çatı çeşididir. Çelikten uygulandığında ekstra dayanıklılık sağlar. Doğal aydınlatma sayesinde yüksek bir enerji tasarrufu elde edilir. Bu sebeple gün ışığından yararlanamayan mekanlarda kullanılması özellikle tavsiye edilmektedir.

Skylight çatı sistemleri genellikle otellerde, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, yüzme havuzlarında ve kafelerde kullanılan bir sistemdir. Doğal ışık ve aydınlatma sayesinde gündüzleri ışığa gerek olmadan güneş ışığının aydınlatmasından yararlanılabilmektedir.

Yüzeyinin herhangi bir bakıma gerek duymamasından dolayı Skylight çatı sistemleri evlerde de kullanılabilir ve bu sayede evde de enerji tasarrufu sağlanmış olur. Evlerde çatı katı odalarına yakışacak ve gün ışığından faydalanma oranı artmış olacaktır. Bunun haricinde villa tipi evlerin çatılarında da kullanılabilir.

Enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda bulunduğu ortama şık ve estetik bir görüntü de sağlamaktadır. Mimari bir çatı sistemi olan Skylight evde ya da iş yerinde nerede olursa olsun kullanıldığı mekanı şıklaştıracak ve farklı gösterecektir.

Skylight çatı sistemleri paslanmayan yapısından dolayı eski tip kiremit çatılara göre oldukça kullanışlı ve dayanıklı bir çatı sistemidir. Ayrıca bu çatı sistemi oldukça kolay ve hızlı montaj edilebilir olmasına karşın ekonomik bir sistemdir. Bu çatının kullanıldığı mekanlardaki çiçekler güneş ışığını direk olarak alabildiği için daha canlı kalacaktır. Bu açıdan bakıldığında çiçek yetiştiren ve çiçekler ile ilgilenen kişiler için de kullanışlı bir çatı sistemidir.

Top