TONOZ ÇATI AVANTAJLARI

TONOZ ÇATI AVANTAJLARI

TONOZ ÇATI AVANTAJLARI

Çatı seçimi kullanılan yapılar için oldukça önemlidir. Ülkemizde teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok türü üretiliyor. İhtiyacınıza göre çatı türlerinden seçebilirsiniz. Çatının yapısı, kullanım alanı ve fiyatı önemlidir. Birçok çatı modeli arasından kendinize en uygun olanı tercih etmelisiniz. Hem ekonomik hem kullanışlı olması oldukça önem taşıyor.

 

Tonoz Çatı Nedir?

Tonoz Çatı sistemleri çok eskiden beri kullanılan çatı sistemlerinden bir tanesidir. Daha çok antik dönemlerde uygulanmıştır. Tonoz Çatı, çelik veya ahşap sistemlerinin silindir şeklini aldıktan sonra, üstünün tonoz malzemesi ile kapatılması işlemidir. Ülkemizde sıklıkla kullanılıyor. Son yıllarda kullanımlıda, hatrı sayılır bir artık gerçekleşmiştir. Bu yüzden hiç eskimeyen bir çatı sistemidir. Tonoz Çatı sistemleri, kolay yapımlı ve maliyeti düşüktür.

 

Tonoz Çatının Çeşitleri nelerdir?

Tonoz Çatı sistemleri birçok modelde çeşitlilik gösteriyor. Tonoz çatılar şekilleri ve görüntüsü bakımdan oldukça caziptir. Tonoz Çatı çeşitlerinin en çok beğenilen modelleri şu şekildedir. Silindiri andıran ve beşik tonoz modeli, bahçe girişlerinde çok kullanılıyor. Kubbeli tonoz çatı, aynalı tonoz, kubbeli tonoz, yelpaze tonoz, kaburgalı tonoz, yelken tonoz, ağ tonoz, eğri tonoz ve manastır tonoz modelleridir. Bu modeldir ülkemizde sıklıkla kullanılıyor. Hoş görüntüsü sayesinde insanların dikkatini çekiyor. Kaliteli duruşu ve sağlam yapısı sayesinde çok fazla tercih edilen çatı modelleri arasındadır. Eski bir çatı modelidir ve insanların güvendiği bir yapıya sahip denilebilir.

 

Tonoz Çatının Kullanım Alanları ve Avantajları

Tonoz çatı sistemi, kullanıcılarına birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar insanları tonoz çatı yapmaya sevk ediyor.  Tonoz çatılar, binalara ve uygulanan alanlara estetik, hoş bir hava katar. Bu sayede uygulanan alan hoş gözükür. Taşıyıcılık düzeyi oldukça yüksektir. Tonoz çatılar çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Yağmura, rüzgâra karşı kendini korur. Dayanıklı olması ile en çok tercih edilen çatı sistemleri arasında yıllardır yer alıyor. Tonoz çatının altında oldukça açık ve geniş bir alan elde ediliyor. Bu sayede kullanılan alan değer kazanıyor. Bu açıklık sayesinde binanın, spor ve kültürel ve ticari alanda kullanım rahatlığı sağlıyor.  Tonoz çatı sistemleri oldukça ekonomiktir. İnsanlar kendi bütçelerine uygun bir çatı yaptırmak isterler. Tonoz çatı bu yüzden insanlara ekonomik açıdan uyar. Maliyeti oldukça düşüktür. Bu yüzden tercih edilmesi kaçınılmaz. Tonoz çatı birçok alanda kullanılıyor. Günümüzde en çok villalarda, evlerde ve apartmanlarda ahşap olarak dekor ve çatı amaçlı tercih ediliyor. Bunların dışında ise, eğlence merkezlerinde, turistik merkezlerde Benzin istasyonlarında sıklıkla kullanılıyor. Tonoz çatı sistemleri çok dayanıklıdır. Her türlü doğal afete karşı dayanıklıdır. Tonoz çatılar şu geçirmezler. Kötü hava koşularında kendini korurlar. Yangına karşı güçlü bir yapıdadır. Bu gibi birbirinden güzel özellikleri ile Tonoz çatı ülkemizde en çok tercih edilen çatı sistemlerinden birisidir.

Top