TONOZ ÇATI ÇEŞİTLERİ

TONOZ ÇATI ÇEŞİTLERİ

TONOZ ÇATI ÇEŞİTLERİ

TONOZ ÇATI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
İnsanlığın ilk anından ticaretin gelişmeye başladığı modern çağlara kadar insanların tek ve en büyük ihtiyacı korunma ve barınaktır. Korunma ihtiyacı sadece duvarları ve çatısı olan herhangi bir yerde yaşamak değil, giderek değişen şartlar altında depremden doğal afetlerden ve diğer bütün durumlardan da güvenli bir şekilde korunmayı gerektirmiştir. İnsanlığın önemli bu ihtiyacına alternatif yapı malzemeleri oluşturmak için çeşitli ürünler ortaya çıkmıştır. Bu ürünlerin en başında da tonoz adı verilen bir çatı türü ve çatı malzemesi vardır.


Tonoz Çatı
Tonoz çatı
dendiği zaman genel olarak akla gelen çatı türü oval ve elips şeklinde olan bir çatı tasarımıdır. Tonoz çatı oval bir yapıdadır ancak çatı değil bir çatı örtüsüdür diyebiliriz. Bir kemerin değil birden çok kemerin bir araya gelmesiyle oluşan tonoz çatı insanlığın ilk gününden beri kullanılan bir yapı malzemesidir.  İlk çağlarda insanlar daha geniş ve büyük yapılara önem vermiş ve bu sebeple oval ve elips çatı şeklinde olan modelleri tercih etmişlerdir. Roof çelik çatı sistemleri tonoz yapıya bir örnek oluşturacak yapısı ile sektöre girmiştir. Roof çelik çatı kullanışlı ve ve özel yapısı ile tonoz yapıdan çok daha kullanışlı hafif ve oval çelik çatı sistemidir.

Tonoz Çatı Çeşitleri
Çapraz tonoz çatı;
özellikle dini yapılarda görülen kubbeli bir çatı çeşididir. Tonozların dik şekilde birbirini kesmesi sonucu oluşur ve oval şekilde olan bir çatıdır. Roof Çelik Çatı sistemleri ile çapraz tonoz çatı yerine çelik çatı kullanabiliriz.

Kubbeli tonoz çatı; adından da anlaşılacağı üzere kubbe şeklinde görünen yine tonoz çatıların özelliği olarak oval şekli verilmiş bir çatı türüdür. Tonoz çatılar genellikle dini mimarilerde kullanılır ve kubbeli tonoz çatıda en çok camilerde görülür. Kubbeli tonoz çatı yerine Roof Çelik Çatı ile dini mimari oluşumlarınızda istediğiniz şekilde renklendireceğiniz ve kolaylıkla yalıtım sağlayacağınız çelik çatı uygulamasını kubbeli tonoz çatı yerine kullanabilirsiniz.

Tonoz çatı olarak adlandırılan oval görünümlü kemerler yerine yeni nesil çelik çatı sistemlerini pratik yapısı ve kolay monte edilir tarzı ile iç rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Roof Çelik Çatı uygulamaları sizi daha sağlıklı malzemeler ile hafif çelik kullanılarak üretilmiş yapı sistemlerine yönlendiriyor.

Top