ÜÇGEN ÇATI YAPIMI

ÜÇGEN ÇATI YAPIMI

ÜÇGEN ÇATI YAPIMI

Çatı yapımları genel olarak binaların ana iskelet inşaatı yapıldıktan sonra planlanır. Ancak kâğıt üzerinde proje aşamasında çatının nasıl olacağı ve ne şekilde yapılacağı mutlaka planlanır ve binanın inşaatı da o çerçevede devam eder. Bu bağlamda bina sahipleri evlerin inşaatları sırasında çatı inşasına da büyük önem veriyorlar. Düz çatı, kiremitli çatı, üçgen çatı gibi çatı modellerinden hangisi kendilerine uygun gelirse o çatıyı tercih edebiliyorlar.

Bu bağlamda ülkemizde en çok tercih edilen çatı türlerinden olan üçgen çatılar yapımında ciddi manada uzmanlık isteyen çatı sistemleridir. Bina sahibine hem ısı hem de su sızıntıları açsından büyük avantajlar sağlayan üçgen çatı enerji tasarrufu açısından da oldukça kullanışlı oluyor. Yazın sıcak günlerinde güneş ışılaklarından binayı muhafaza eden üçgen çatılar iyi bir ısı yalıtımla birlikte kışın sıcak günlerinde de mevcut sıcaklığın muhafaza edilmesinde büyük rol oynar. Ayrıca özellikle kış mevsiminde bol kar yağan bölgeler ile sağanak yağmurlardan oldukça etkilenen bölgelerde çatı üzerinde herhangi bir birikintiye mahal vermeyerek doğal olarak kendini temizleyebilir. Bu sayede oluşacak su sızıntılarının da önüne geçilmiş olur.

Üçgen çatı yapımı ise ahşap bloklar kullanarak iskeleti tamamlandıktan sonra üzerine kiremit veya farklı çatı malzemesi dizilerek yapımı tamamlanır. Üçgen çatılarda kiremit altı ve üstü ısı yalıtım yapmak oldukça kolaydır. Bu sayede yaşanılan mekanların konforu daha da artıyor. Yine üçgen çatılar bina üzerine simetrik bir şekilde yapılarak herhangi bir olumsuzluğa mahal vermemek adına sıkça tercih edilebiliyor.

Günümüzde üçgen çatılar yüksek katlı binalar yerine tek katlı müstakil evlerde ve bahçe evlerinde tercih edilebiliyor. Ülkemizde çok sık görülmeyen üçgen çatılı mimarilere yurt dışında birçok ülkede rastlamak mümkün.

Top