Bursa Çatı Tamiratı

Bursa Çatı Tamiratı

Bursa Çatı Tamiratı

 

Çatı evin en dış yüzeyinde ve en üst kısmında bulunduğu için doğal hava koşullarından en çok etkilenen kısımdır. Çatılar güneş, yağmur, rüzgâr ve kar gibi doğal hava koşulları çatı yüzeyini en çok etkileyen ve yıpratan olaylardır. Çatılar yıpranma oranları yüksek olduğu için kısa sürede yıpranmalarından dolayı çok kısa sürede tamire ihtiyaç duyarlar. Belirli bir sürede tahribata uğramasından dolayı çatı tamirine ihtiyaç duyulur. Çatı tamiri en az çatı yapımı kadar zorlu ve profesyonellik isteyen bir çalışma durumudur. Çatılar iyi tamirat, kaliteli ve düzgün malzeme kullanıldığında ısı yalıtımını % 33 oranına kadar arttırır. Normal bir çatı yalıtımıyla sağlam bir çatı yalıtımı arasında çok fark vardır. Çatı tamiratı veya yalıtımı iyi yapıldığında ısıdan % 33 oranında tasarruf sağlanmış olur. Bu bilimsel ve araştırmalar sonucu ispatlanmış bir sayıdır. Çatı tamiratı yapan firmalar yıllar içinde yalıtım ve tasarruf konusunda niteliklerini arttırma amacıyla hedeflerini büyütmeye çalışmıştır.

 

Çatı Tamiratı Nedir?

Çatı tamiratı denilen işlem, çatıyı oluşturan yapı ve yalıtım malzemelerinin zamanla yıpranması sonucu çatıda sorun oluşması sonucu malzemelerin değişimi işlemini ifade eder. Kırılan, doğal koşullar sonucu yıpranan parçaların uzman ekip eliyle değiştirilmesidir. Çatıda hasar tespit edilir ardından gerekli malzemeler tedarik edilerek çatı onarım işlemi yapılır. Amaç içeriye ısı akışını engellemek ve dışarıya da ısı akışına engel olmaktır. Çatıda sonbahar, kış ya da baharda yağan yağmur ve kar sularını binanın içine girişini engellemek için çeşitli oluklar kullanılır. Bu oluklar sayesinde Çatının çukur kısımlarında biriken yağmur ve kar suları etrafa yayılmadan aşağıya borular yardımıyla iner ve kanalizasyona bağlanarak çevrede kötü görüntü oluşması engellenir. Böylece çatıda biriken sular güvenli bir şekilde binadan uzaklaştırılarak atık sularına karışır.

 

Çatı Tamiratı Nasıl Yapılmalıdır?

Çatı tamiri binanın ısı kaybını önlemek amacıyla çok önemlidir. Çatı belli sürede kontrol edilmeli deforme olmuş yıpranmış kısımlar gerekli güvenlik önlemleri alınarak uzman ekip çağırılarak yapılmalıdır. Çatı tamiri yapılmadan önce çatıyı oluşturan ana iskelet kontrol edilmeli ana iskelette her hangi bir sorun varsa giderilmeli daha sonra çatıdaki diğer sorunlar halledilmelidir. Çatıda bulunan olukların tamiratı ihmal edilmemeli. Özellikle ülkemizin doğu kısmında kışların sert geçmesi çatıları olumsuz etkilemektedir. Çatılarda, yoğun kar yağışı ve don sonucu sarkıtlar oluşmaktadır. Bu sarkıtlar çatıların altından geçenlere ciddi zararlar vermektedir. Çatı olukları düzenli şekilde belli aralıklarla temizlenip yıprananları değiştirilmelidir.

 

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çatıda onarım işlemi yaparken güvenlik önlemleri alınmalıdır. Yüksek yerde çalışma sonucu baş dönmesi oluşur. Emniyet kemeri takılmalıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus bacalardır. Bacalar çatı onarımı ve yalıtım işlemi yapılırken çok önem gösterilmelidir. Çatıdaki bacadan eve su girme ihtimali hesaplanmalıdır. Bunun için gerekli önlemler ve tedbirler alınmalı. Yoksa gerçekleşecek doğa olayları bacadan eve dâhil olabilir. Bu da çatı onarımını önemsiz kılar.

Top