BURSA KEMERLİ ÇELİK ÇATI

BURSA KEMERLİ ÇELİK ÇATI

BURSA KEMERLİ ÇELİK ÇATI

İnşa edilen binaların sağlam ve dayanıklı olması için kullanılan malzemeler her geçen gün değişiklik gösterir. Sağlam ve dayanıklı malzeme dendiği zaman akla gelen ürün ise çelik yapılar olacaktır. Çelik malzeme kullanılarak ortaya çıkan yapı alanlarının çeşitli avantajları olmakla beraber akla ilk gelen özelliği, kemerli bir yapıya bürünüp kullanılmasıdır.

Kemerli çelik çatı olarak bilinen yapılarda çelik malzeme kullanılarak ortaya çıkarılan yapı türlerine en güzel örnekler arasında yer alır. Kemerli yapı olarak adlandırılıyor olmasının sebebi oval bir yapı kazanabilmesidir. 

Çatı Sistemleri içinde Çelik Çatı Önemi
Yapı sektöründe, özellikle inşaat firmalarının projeleri arasına, son zamanlarda yaşanan gelişmelerin paralelinde yeni ve sağlam elemanlarda eklenmeye başlamıştır. Son zamanlarda yaşanan iklim değişiklikleri ve iklim değişikliğinin beraberinde getirdiği olumsuz hava koşulları her yapıda dayanıklı ürün kullanmayı gerektirir. Kullanılan malzemede sağlamlığın tercih edilmesi ile dayanıklılığı ve sağlamlığı ile çelik ön plana çıkmaktadır.

 Yapısı gereği sağladığı hafiflik ve dayanıklılığı nedeniyle son zamanlarda özelliklede çatı sistemlerinde çelik çatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çatı sisteminde çeliğin kullanılmaya başlanması ile birlikte yapılan işlerin kalitesi sağlamlığı ve tasarımı ile bir bütün sağlanmıştır. Çelik çatı sistemleri özellikle büyük yapılarda tercih edilmeye başlanması ile birlikte metropol bir şehir olan şehirler içinde önemi artmaya ve çeşitli projelerde kullanılmaya başlanmıştır.
Arz ve talep dengesi göz önüne alındığı zaman arz edilen bir ürünün fiyatı da arz ile birlikte artacağından dolayı çelik çatı fiyatı istikrarlı bir fiyat yapısı izlemektedir. Kullanılan çeliğin özellikleri de fiyat konusun da etken rol oynamaktadır. Uzun ömürlü olması ve paslanmaz çelik gibi özellikleri olmazsa olmazdır. Tüketici beklentilerini karşılaması ve yapılan sağlamlık ve dayanıklılık testlerinden de tam not alması da son zamanlarda yapılan projeler içinde çelik çatı sistemlerinin tercih edilmesini sağlamıştır. Bununla birlikte uygulama kolaylığı ve sağladığı faydalar bakımından giderek yaygınlaşan uygulama alanlarına sahip olmaya başlamıştır. Kemerli çatı olarak bilinen oval çatılarda kullanılan malzeme çeliktir. Diğer malzemeler ile kemerli çatı adı verilen türde çatı uygulaması yapılması mümkün olmayacaktır. 

Top