ÇATI ELEMANLARI NELERDİR?

ÇATI ELEMANLARI NELERDİR?

ÇATI ELEMANLARI NELERDİR?

ÇATI ELEMANLARI NELERDİR?
Çok eski çağlardan insanların dış etkilerden korunma isteği ile beraber sığınacak bir yapı inşa etme ihtiyaçları ortaya çıkmıştır. Yapılan yapıların sadece sığınmamızı sağlayacak 4 duvardan oluşması korunmamıza yardımcı olmazken, doğal hava koşullarında ve doğa olaylarından korunmak için yapıların üstlerine çatı inşa etme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Çıkan bu ihtiyaç doğrultusunda ilk çağlarda yapılar üzerine samandan veya ağaç dallarından yapılan, yağmur, kar ve diğer hava koşullarından koruyan çatılar zamanla değişen teknoloji sonucu gelişerek boyut değiştirip bir sürü farklı çeşit ve yapıya büründü. Bunun neticesinde çatı elemanları teferruatı ile beraber ortaya çıktı.

Çatı Nedir?
Bir yapıyı dış etkilerden korumak amacıyla inşa edilen, yapı malzemeleri ile desteklenen yapı üstü oluşumlara çatı adı verilir. Çatılar, çelik, ahşap ve betonarme malzemeler ile yapılabilir. Roof Çelik Çatı çelik malzeme kullanarak pratik ve kullanışlı çatılar inşa etmektedir. Ancak eski çağlardan beri en çok kullanılan çatı malzemesi ahşap çatıdır. Çatı her geçen gün değişen teknoloji sonucunda beraberinde çatı yapımında kullanılacak malzemeler ve çatı için üretilen özel malzemeler ile beraber, bir takım çatı elemanlarını ortaya çıkarmıştır. Ortaya çıkan bu çatı elemanları şu şekildedir;
 

ÇATI ELEMANLARI;
Çatı Örtüsü
Kiremit Alt Kaplaması
Mertekler
Aşıklar
Dikmeler
Makaslar
Göğüslemeler
Rüzgar Kirişleri
Kuşaklamalar
Yardımcı Parçalar
Kaplama Alın Tahtası
Baba
Yanlama
Gergi
Diyagonal
Mahya
Mahya Aşığı
Kalkan Duvarı
Saçak
Kasnak
Buhar Kesici
Tespit Harcı
Su Yalıtım Membranı
Isı Tutucu
Buhar Dengeci
Örtü Altı Kaplaması

Çatı Elamanları Neden Kullanılmalı?
Çatı elamanlarını kullanarak çatı oluşturmak daha sağlam ve dayanıklı çatılar oluşturulmasına ve uzun süre bakım gerektirmeden çatıların kullanılmasına yardımcı olacaktır. Çatı elamanları olmadan oluşturulan yapıların çatıları dayanıklı olmayacak, kısa bir süre sonra baştan yapım ile beraber masraf çıkartacaktır. Roof Çelik Çatı, çatı masrafınızı en aza indirgeyecek özelliği ile uzun ömürlü çatı anlayışını hizmetinize sokan alanında uzman ekipler ile çalışan, teknolojiyi oldukça yakından takip eden bir firmadır. Roof Çelik Çatı ile uzun ömürlü çatılara ve daha dayanıklı yapılara ulaşmak oldukça basit ve kolaydır.

Top