ÇATI MODELLERİ

ÇATI MODELLERİ

ÇATI MODELLERİ

Yaşam alanlarımızın en önemli özelliklerinden biri bizi dış etkilere karşı güvenle korumalarıdır. Soğuk ve sıcak havanın etkilerini en az hissetmemiz gibi bir de güven bakımından çatı modelleri çok önemlidir. İsterseniz var olan yaşam alanlarınızda ufak bir değişiklik yapmak, isterseniz de yeni yapınızda kullanmanız için size birkaç örnekle çatı modellerinden bahsedeceğiz.

AHŞAP ÇATI
En yalın çatı modeli olan klasik A tipi çatılar evlere masalsı bir görüntü kazandırmakta oldukça başarılıdır. Özellikle ahşap strüktürlü olanlar kır evi, dağ evi gibi konseptlerde vazgeçilmezlerdendir. Eğer alternatif yapı sistemlerini kullanarak bir ev inşa edecekseniz çatı seçiminiz bu model olabilir. Ahşap çatılar evinizin daha sempatik görünmesi sağlayacak ancak sıcak olmasının önüne geçilmeyecektir.

TERAS ÇATI
Bir çatıya ihtiyaç duymayacağınız iklimlerde yaşıyorsanız teras çatılar çok daha avantajlı olabilir. Eve açık kullanım alanı kazandıran teras çatıların yalıtımını doğru şekilde yaparsanız size çok büyük avantajlar sunacaktır. Ancak teras çatı, çatı modelleri arasında genel anlamı ile en az tercih edilen çatılar arasında yer alır.

KIRMA ÇATI
İki ya da üç katlı villa evlere oldukça yakışan kırma çatıların özellikle koyu renk kaplamaya sahip olanları çok dikkat çekiyor. Taş ve kiremit malzemelerle harika bir uyum yakalayan çatıyı siz de tercih listenize ekleyebilirsiniz.

ÇATI KAPLAMA
Çatının modeli ve strüktürleri kadar kaplaması da önem taşır. Yaşadığınız bölgenin iklim şartlarına göre seçeceğiniz çatı kaplamasının renklerini ise dilediğiniz gibi seçebilirsiniz.

KİREMİT ÇATI
Kiremit çatı kaplaması özellikle tuğla ve ahşap malzemenin kullanıldığı evlere yakışır. Kırsal, rustik gibi doğal ögeler taşıyan bir mimariye ilgi duyuyorsanız kiremit kaplamalı çatıları düşünebilirsiniz. Ayrıca kiremit kaplama sağlamlığı ve dayanıklılığı ile de öne çıkar. 

ÇELİK ÇATI
Son zamanların özellikle iş hayatlarında en çok tercih edilen çatı türü çelik çatıdır. Çatı modelleri arasında hızla yükselen çelik çatı, güven ve huzuru barındırır. Uzun süre bakım ve onarım masrafı gerektirmeden kullanılması da çelik çatının avantajları arasında yer alır. Özellikle sanayi bölgesi gibi bir alanda kendinize yetecek büyüklükte bir iş kurmak istiyorsanız kuracağınız alanda kesinlikle çelik malzemeli bir yapı tercih etmelisiniz.

Top