ÇATI SİSTEMLERİ

ÇATI SİSTEMLERİ

ÇATI SİSTEMLERİ

Bir yapınn daha korunaklı hale gelmesi için çatı sistemleri önemli bir yer taşır. Her yapının olmazsa olmaz unsuru çatılar, kullanılan farklı malzemeler ve tasarımlar ile son zamanların önemli gözdelerindendir. Sağlıklı ve nefes alan bir ev için, kendimizi bulunduğumuz ve uzun süre geçirdiğimiz alanalrda güvende hissetmek için her birimiz çatı sistemlerinden yararlanırız.

Çelik Çatı sistemleri tam bu nedenle tasarlanmış, sağlıkı ve çevresi çatı tasarımlarını sunar. Çelik çatı sistemlerinin birçok kişi tarafından bilinen, ancak gizli kalmış bazı özellikleri ise şöyledir;
Avantajlar
Çevre dostu
Isı koruyucu
Ekolojik
Estetik
Yapı dostu

Çatı Nedir:

Binaların en üst katının üstünde bulunan ve binayı hava koşullarından ve diğer dış ortam koşullarından bir üst kabuk gibi koruyan yapıdır.

 

Çatı Sistemi Ne Demek
Çatıyı oluşturan tüm malzeme ve oluşan katmanların tümüne çatı sistemi denmektedir. Bu malzeme ve katmanlara şu şekilde sıralanabilir; Taşıyıcı, Buhar Kesici, Isı yalıtım Katmanı, Su yalıtım Katmanı, Havalandırma Katmanı, Çatı Kaplama Malzemeleri. Tüm bu malzemeler bir araya geldiği zaman sağlıklı ve uzun nesiller kullanılabilecek çatı sistemlerini meydana getirir. Bir çatı sisteminde olmazsa olmaz unsur, buhar kesici ve ısı yalıtım katmanı olmasıdır. Çelik çatı sistemlerinde tüm malzemeler özenli ve gerekli olarak kullanılır.

 

Çatı Çeşitleri Nelerdir:
1-Dış şekillerine göre
2-Konstrüksiyonlarına (Taşıyıcı Malzeme) göre
3- Örtü Malzemelerine göre ( En yaygını Kiremit Çatlardır)
4- Eğimlerine göre

Çeşitlendirilir ve isimlendirilirler. Bütün çatı çeşitlerinin kendilerine özgü yapımları ve korumaları vardır.

Kontrüksiyonlarına Göre Çatı Çeşitleri
1- Oturtma
2- Asma
3- Kafes Kiriş
4- Dolu Gövdeli Kiriş
5- Masif Plak
6- Kabuk

 

Örtü Malzemelerine Göre Çatı Çeşitleri
1- Taş
2- Saz
3- Toprak
4- Kremit
5- Metal
6- Asfalt
7- Cam
8- Plastik

Isı Yalıtım Uygulamasına Göre Çatı Çeşitleri
1- Sıcak Çatı
2- Soğuk Çatı

Top