ÇATILARDA GÜNEŞ ENERJİSİ

ÇATILARDA GÜNEŞ ENERJİSİ

ÇATILARDA GÜNEŞ ENERJİSİ

Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında zaman ve maddi anlamda en yararlısı güneş enerjisi olarak görülüyor. Enerji üretiminde çatılar üzerine yerleştirilerek elde edilen güneş enerjisi, evlerimize yerleştirmek istediğimiz zaman oldukça yüksek fiyatlara kurulması gereken panellerden oluşur. Ancak maddi değeri yüksek bu güneş enerjisi panelleri, zaman içerisinde düşük bütçe ile enerji sahibi olmamızı sağlar.

Güneş Enerjisi Nedir?
Güneş enerjisi
, güneşten gelen sonsuz enerjiyi fotovoltaik modüllerin ve diğer bileşenlerin kurulumu ile elektrik enerjisine çeviren sistemlerdir. Güneş enerjisi santralleri hesap makinelerindeki sistemler gibidir fakat büyük ebatlarda güneş pilleri kullanılır. Fotovoltaik güneş pilleri, üzerine gelen güneş ışınlarını elektriğe çevirirler. Mevcut en temiz enerji üretim teknolojisi ve doğa dostu olan güneş enerjisi santrallerinde üretilen elektrik 10 yıl devlet garantili gelir sağlar. Aynı zamanda yapım, işletim maliyetleri ve verimli olması açısından da karlı bir enerji kaynağıdır.

Günümüzde geliştirilen teknoloji ile beraber güneş enerjisi panellerin yaşam alanlarımızın çatılarında da rahatlıkla kullanılır düzeye gelmiştir. Güneş enerjisi santralleri ile elektrik üretimi; kolay kurulum avantajının yanı sıra, uzun ömürlü, çevreci ve düşük işletme maliyeti avantajları ile kullanım kolaylığı sunan enerji üretim şeklidir. Çatıda güneş enerjisi “fotovoltaik” yani güneş ışığının enerjiye dönüştürülmesini ifade eden bir ilkeye dayanan enerji üretim teknolojisidir. 1839 yılında Alexander Becquerel tarafından bulunan fotovoltaik, Yunanca ışık anlamına gelen “pos” ve elektrik gerilimini ifade eden volt sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmektedir.

Güneş ışığının ve yarı iletkenli silikonların etkileşmesi ile artı ve eksi yüklerin sebebi ile bir voltaj oluşur. Doğru akım özelliği olan çok sayıda güneş hücresini bir araya getirerek -17 verim ile 130 W’a kadar enerji üreten güneş panelleri üretilir. Üretilen elektrik enerjisi bataryada birikir ve depolanır. DC elektrik enerjisi yaşam alanında kullanılan araçların kullanılması için AC elektrik enerjisine dönüştürülür.  İlk olarak uzay araçları için elektrik sağlaması amacıyla üretilen bu paneller zamanla kapasiteleri arttığı için kullanım alanları oldukça genişlemiştir. Güneş ışığının elektriğe dönüşmesine fotovoltaik efekt denir. Son çıkan paneller gölge olduğu havalarda bile yeteri miktarda elektrik enerjisi üretebilirler. Çatılarda güneş enerjisi sistemleri su ısıtmak ve arıtmak içinde kullanılır.

Top