ÇATILARIN SU GEÇİRMEMESİ İÇİN NE YAPMALI

ÇATILARIN SU GEÇİRMEMESİ İÇİN NE YAPMALI

ÇATILARIN SU GEÇİRMEMESİ İÇİN NE YAPMALI

Türkiye’de çatıların en önemli sorunu hava koşullarına karşı su geçirme problemi yaşatmasıdır. Su sızdıran bir yapının nerden su sızdırdığını tespit etmek ve bulunan sızdırmayı onarmaksa oldukça zordur. Özellikle en üst katlarda oturan kişilerin, çatının aktarması durumunda ne yapacaklarını bilememeleri çeşitli yolları denemelerine yol açar. Çatıların su geçirmemesi için ne yapmalı bilmek, oldukça önemlidir.

Çatıların su geçirmemesi için,  birçok yöntem ve malzeme mevcuttur. Bu malzemelerin en yaygın ve en güvenli olanları bitüm esaslı oluklu levhalar, bitüm esaslı kiremit görünümlü oluklu levhalar, bitümlü su yalıtım membranları, asfalt şıngıllar, oluklu ve trapez metal levhalar, sandviç paneller, kil kiremitler, metal kiremitler, beton kiremitler ve likit membranlardır. Ancak tüm bu malzemeleri bir kenara bırakmamıza yardım edecek tek ve en özel çatı Roof Çelik Çatıdır.

Roof Çelik Çatı yapım aşamasından sonraki dönemde bir daha su yalıtımı yapılmasını gerektirmeyecektir. Çatıların su geçirmemesi için çatınızın yapısına göre en uygun malzemenin seçilmesi ve uygulanması için mutlaka yetkili firmalarla görüşerek planlı bir şekilde ilerlenmelidir. Roof Çelik çatı, ürettiği tüm çatıların ısı ve ses yalıtımını monte edildikten hemen sonra çok kısa bir sürer içerisinde gerçekleştirir. Özellikle çatıların su geçirmemesi için kullanılan malzeme oldukça önemlidir. Çelik malzeme hafif olmakla beraber aynı zamanda her konuda yalıtımı kolay sağlanan bir malzeme olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

Su yalıtımı yapılırken uzun ömürlü olmasını sağlayacak faktörler

Kaliteli ürün kullanılması Roof Çelik tarafından tercih edilen en önemli çatı faktörüdür. Eğer çatının uzun süre su geçirmesini istemiyorsanız, bilinen markaların tanıdık ve kaliteli ürünlerini tercih etmelisiniz.

Su yalıtımı yapılacak olan alanın mevcut durumu oldukça önemlidir. Daha önce su geçirdiği görüldüyse, su geçirmesini önlemek için su geçirilen yerin kaynağını bulmak ve yapısını öğrenmek gerekir.

Uygulama yapılacak alanın temiz ve pürüzsüz olması gerekir. Aksi takdirde çatınızın sorunsuz uzun ömürlü olması mümkün olmayacaktır.

Kullanılan malzemenin alana uygun olması gerekir. Eğer sizin alanınız bir sanayi bölgesinde ise çatınız sanayi bölgesinin özelliklerine göre seçilmelidir.

Top