ÇATININ ÖNEMİ

ÇATININ ÖNEMİ

ÇATININ ÖNEMİ

Çatı mevsim koşullarından korunmamıza, korunaklı bir yaşam geçirmemize yardımcı olan en önemli yapı unsurlarından biridir. Çatının görevi, bir evin veya herhangi bir yaşam alanının yağmur, rüzgar, gibi etkilerden korunmasının sağlanmasıdır. Çatıların güçlü olması özellikle evlerde oldukça önemlidir. Aksi takdirde kötü sonuçlanan koşulların yaşanması mümkün olacaktır.

Çatı;
Evimizin kuru kalmasını sağlayan, çatımızı örtmemizi sağlayan ve çatının şeklini koruyan tüm yapılar çatı kaplama olarak adlandırılır. Yapı alanlarımızda oluşturulmuş çatı kısımları, tercih edilen malzeme doğrultusunda kaplanmakta ve güvenli bir yaşam alanı sağlamaktadır. Son zamanlarda tercih edilen çatı kaplama malzemesi, Roof Çelik Çatı tarafından ortaya çıkarılan hafif çelik malzeme kullanılarak üretilen çatılardır. Her türlü izole edilmesi ve yapının üzerine ağırlık bindirmemesi ile sıkça kullanılan Roof Çelik Çatı, çatı yapısının güçlenmesini sağlar.

Çatı aynı zamanda yaşam alanlarımız için korunaklı bir perde görevi görür. Tüm hava koşullarında sağlamlığı ile bilinen çatılar, maruz kaldıkları tüm zorlukları yapı alanlarımıza geçirmemesi ile bilinirler. Çatının önemi daha korunaklı alanlarda yaşama isteği ile gün yüzüne çıkmış ve teknolojinin gelişmesi ile beraber önemi hızla artmıştır.

Yerleşik yaşama geçilmesi ile beraber ortaya çıkan komutlarımızın çatı ile desteklenmesi fikri de yerleşik yaşama geçilmesi ile ortaya çıkmıştır. Konutların yapılmaya başladığı günden bu güne kadar çatılarda kiremit kullanılmış ve evlerin kiremit adı verilen hafif bir taşla korunması sağlanmıştır. Zaman içinde gelişen teknolojik koşullar ve sertleşen hava koşulları ise kiremitin kullanımını ikinci plana atmamıza neden olmuştur. Çünkü kiremit rüzgarlarda çabuk uçan, soğuk ve sıcağa karşı geçirgen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle son zamanların en çok tercih edilen çatı alternatifi hafif çelik çatı yani Roof Çatıdır.

Aynı zamanda Roof Çelik Çatı da havalandırma özelliği bulunur, ancak çatıların çoğunda havalandırma sistemi yoktur. Havalandırma sistemi olmayan çatılar uzun vadede çatı için oldukça zararlıdır. Havalandırma sistemi olan çatılar ise uzun vadede oldukça güvenlik sağlayacaktır. Bir fırtına sırasında yalıtımın ıslanması, tavanların çökmesine ve çatlakların büyümesine neden olabilir böylece evinize su girme olasılığı yükselebilir. Bu nedenle havalandırması güçlü olan Roof Çelik Çatı tercih edilmelidir.

Top