ÇELİK ÇATI KESİTİ

ÇELİK ÇATI KESİTİ

ÇELİK ÇATI KESİTİ

Binaların üstünü örtmek için genel olarak kullanılan ve son zamanlarda çok daha fazla tercih edilen en önemli yapılardan biride çelik çatı kesiti olan sistemlerdir. Özellikle güvenli, kaliteli, kopmayan, sökülmeyen ve parçalanmayan olması için demir profillerden ve galvaniz sac çelikten üretilen yapılar tercih edilmektedir. Bu yapılar diğer can güvenliğini tehlikeye atan kiremit, tahta ya da diğer malzemelerden çok daha farklıdır.

Çelik Çatı Nedir?

Çok eski yıllarda genellikle çatı yapımında en çok ahşap kullanılırdı. Fakat büyük iş yerleri, fabrikalar ya da buna benzer alanlar için dayanıklı olması daha çok olan çelik çatılar tercih edilmektedir. Hem estetik ve modern olması hem de ekonomik ve sağlam olması nedeni ile pek çok yapıda çelik çatıları görmek mümkün olmaktadır. Özellikle çelik çatı kullanılmasının en önemli sebebi güvenli olması, her türlü doğa olaylarına karşı farklı çatı malzemelerine göre daha sağlam olmasıdır. Ayrıca deprem gibi olası büyük afet olaylarında bu tarz çatılar can ve mal kaybını en aza indirmesi de tercih edilme nedenlerinden biridir.

Çelik Çatı Faydaları

Pek çok yapının son zamanlarda çok fazla faydalarının bulunması nedeni ile çelik çatıyı tercih ettiği ve uygulandığı görülmektedir. Çelik çatı kesiti seçiminde en önemli faydası da son derece güvenli ve sağlam olmasıdır. Özellikle deprem ya da diğer doğal afetler karşısında esnek bir yapıya sahip olması kesinlikle insanlarda güven uyandırmaktadır. Son yıllarda en modern evlerde ve büyük alanlarda çelik çatılar tercih edilmektedir.

Hatta yangına karşı dayanıklı olmasının yanı sıra büyük fırtınalar da bile kesinlikle su geçirmez, soğuk ve sıcak havaları dışarda tutmaktadır. Bu tarz çatılar ahşap çatının geçemediği uzunluklar ve yükseklikleri yapılan statik projesi sayesinde ortasından kesinlikle direk kullanmadan geçmektedir.

Ayrıca çelik çatı diğer çatılara göre çok daha hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Çelik çatı kesiti olarak çok daha mimari bir görüntüye sahiptir. Ana malzemesi çelik olan bu çatılar diğer modellere göre çok daha ekonomik ve kullanışlı olması en büyük avantajlardan biridir.

Top