ÇELİK ÇATI PROJESİ NASIL YAPILMALIDIR?

ÇELİK ÇATI PROJESİ NASIL YAPILMALIDIR?

ÇELİK ÇATI PROJESİ NASIL YAPILMALIDIR?

   Çelik çatı yapımı özen ve teknik bilgi gerektiren bir iştir. Çelik çatı yapımı için bazı aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamaların neler olduğundan kısaca bahsedelim:

  1. Projelendirme: Çelik çatı yapımı için ilk aşama projelendirme aşamasıdır. Statik bir proje ele alınır ve değerlendirmeler yapılır. Bu aşamada müşterilerin talepleri gözetilir Ve Müşteri Memnuniyetini Sağlama Odaklı Çalışmalar Planlanır.
  2. Çatı Tasarımının Belirlenmesi: Çelik Çatı Kolonlarının, Çatı Üzerindeki Konumuna Karar Verilir. Bu İşlemler Çok Titiz Yürütülmeli Ve Milimetrik Bir Şekilde Çalışmalıdır. En Ufak Bir Yanlış Çatı Yapımını Kusurlu Bir Hale Getirecektir.
  3. Ankraj (Sabitleme) İşlemleri: Çelik Çatının Zemine Monte Edilmesi Yani Sabitlenmesi İşidir. Birçok Farklı Çeşidi Olsa Da En Çok Kullanılan Çeşidi Demir Çakma Olarak Bilinir. Ayrıca Çelik Çatı Sabitlemesi Bulunulan İklimin Şartlarına Uygun Olarak Yapılmalıdır. Rüzgarlı Bir Bölge İse Çatının Uçmasını Engelleyici Tedbirler Alınmalıdır.
  4. Malzemelerin İşlenmesi: Çelik Çatı Yapımında Malzemelerin Kesimi, Kaplaması Gibi İşlemler Büyük Önem Taşır. Malzeme Seçimi De En Az İşlenmesi Kadar Önemlidir. Seçilen Malzeme Kara, Yağmura, Rüzgâra Dayanıklı Bir Tasarımdan Oluşmalıdır. Malzemeler Çelik Ağırlıklı Kullanılacaksa Daha Dayanıklı Bir Yapı Elde Edilir Ancak Bu Diğer Alternatiflere Oranla Biraz Daha Maliyetli Olacaktır.
  5. Çelik Montajlaması: Çelik Malzemelerin Montajlama İşlemi İçin Bulon Ya Da Kaynak Tercih Edilmelidir. Kaynağın Yapılış Şekli Ve Kalınlığı, Projede Belirtilen Aralıklara Uygun Olmalıdır. Montajlama İşlemi Yüksek Teknik Bilgi Gerektirir Ve Tüm Montajlama İşlemlerinin Belirli Bir Sıralaması Vardır. İşlemler Bu Sıralamaya Uygun Bir Şekilde Yürütülmelidir.
  6. Boya İşlemleri: Çelik, Yapısı İtibariyle Paslanabilir Bir Nitelik Taşır. Bu Paslanmadan Korunabilmek Ya Da En Az Düzeyde Etkilenebilmek İçin Boya İşlemlerinin Kusursuz Yapılması Gerekmektedir.
  7. Çelik Çatı Kaplama Malzemeleri: Bu Aşamaya Kadar Gelindiyse Son Olarak Tek Bir İşlem Kalıyor. O Da: Çatının Uygun Bir Kaplama Malzemesiyle Kaplanması. Kaplama Alternatiflerinde Dikkat Edilecek En Önemli Hususlar; Ses Ve Isı Yalıtımı, Ağırlık, Su İzolasyonu Ve Maliyetlerdir.

Çelik Çatı Yapımı Aşamalarını Anlaşılabilir Bir Biçimde, Fazla Teknik Detaylara Değinmeden Anlatmaya Çalıştık.

Top