ÇELİK ÇATI SİSTEMİ

ÇELİK ÇATI SİSTEMİ

ÇELİK ÇATI SİSTEMİ

Çelik çatı, gelişen teknoloji, çelik malzemeye ulaşma kolaylığı sebebiyle son yıllarda en çok tercih edilen yapı arasındadır. Yapı elemanlarının taşıyıcı nitelikte olduğu çelikten soğuk şekillendirme yöntemi ile üretildiği bir yapı türüdür.

Çelik yapıların tasarımları  tıpkı  betonarme  binalarda olduğu gibi kalıcı yapı  şartnamelerine  göre tasarlanır. Her tür amaçlı yapılarda uygulanabilir. Konut, okul ,hastane ,depo vb. cok fazla yapı örneği bulunmaktadır. Bu yapının sağlaması gereken  minimum  ekonomik ömrü rahatlıkla sağlar. Ve çok uzun süre kullanılmaktadır.

Çelik çevre dostu bir malzemedir.  Çelik bir yapı inşaatı çevreyi kirletmez, yeniden geri dönüşümlü bir malzemedir. Çelik ön yargıların tam aksine betonarme sistemlerden daha pahalı bir sistem değildir. Depreme en dayanıklı sistemdir. Hafifliğinden dolayı en kötü koşullarda bile inşa edilebilir.

Kullanıcılara yüksek yapı fiziği olanakları sağlar.

Yılın 365 günü her türlü iklim koşullarında sürdürülebilir inşaat yönetimine olanak tanır.

Amerikan Akciğer Derneğine göre sağlıklı iç hava kalitesine sahip mekanların  elde edildiği  yapı sistemidir.

Amerika’ da 50 yıldır yaygın olarak kullanılan ve yeni yapılanmaya başlamış, Avrupa ülkelerinde yoğun talep görmektedir.

Çelik çatıların yapım aşamasından montajına kadar olan süreçte işçiler tamamen sistemsel olarak çalışır, yaptıkları yapılara yorumlarını katmazlar.

Modern çağda, eski yöntemler artık yerini sağlam pratik ,ergonomik yapılara bırakmaktadır.

Geleceğin modern ,kaliteli yapıları artık çelik yapılar olacak gibi görünüyor..

 

 

Top