ÇELİK ÇATI SİSTEMLERİ NELERDİR?

ÇELİK ÇATI SİSTEMLERİ NELERDİR?

ÇELİK ÇATI SİSTEMLERİ NELERDİR?

Çelik çatı malzemesi dış koşullara karşı yüksek dayanıklılığı nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Uzun ömürlü çelik çatı uygulamaları kolaylıkla sökülerek yeniden kullanılabilen bir yapıya sahiptir. Kopma ya da kırılma riski bulunan çatılar üzerinden çelik sistemlerden yararlanılır. Özellikle doğal afetlerin sık görüldüğü bölgelerde çelik sistemler daha fazla tercih edilir. Malzemenin dayanıklı, esnek ve hafif olması sayesinde dayanımlılık derecesi yüksektir. Darbe esnasında kırılmayan bu malzeme, hafif ve esnek olması ile beraber depremin etkilerini de azaltır.

Modern ve yeni yapılmış olan bina çatılarının bir çoğu çelik yapılardan oluşmaktadır. Binaların üzerlerini örtmek için kullanılan çelik yapılar kiremit ve tahta gibi malzemelere göre daha dayanıklı bir sistemdir. Çelikler kopmayan ve dayanıklılığı demir profillerden üretilir. Doğal afetlere karşı son derece dirençlidir. Kiremit ve tahta yapılar gibi durumlarda can güvenliğini tehlikeye sokmamaktadır. Son dönemlerde sunmuş olduğu avantalar sayesinde elik çatılar oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır.

Kolay Montaj

Çelik çatı sistemleri, dayanıklı olmasının yanında farlı avantaları da içerisinde barındırmaktadır. Yapı sahipleri konusunda en önemli avantajlarından bir tanesi ekonomik tasarlanmasıdır. Dayanıklı bir malzeme olmasından dolayı daha küçük boyutlarda malzeme kullanılarak ihtiyaçlarınızı gidermektedir. Çelik ürünlere diğer malzemelere kıyasla daha tasarruflu bir kullanım sunmaktadır. Çelik uygulamalar kısa sürede çatılarınızı tamamlayabilirsiniz. Çatı montajı tamamlandıktan sonra farklı sebepler nedeniyle sökülmesi gerektiğinde malzemeyi yerinden çıkartabilirsiniz. Bu özelliği de ekonomik ve çevre açısından önemli bir avantaj olarak yer alır. Herhangi bir sorun yüzünden belirli bir kısmının deforme olması halinde tüm çatıyı yenilemenize gerek kalmadan hasar gören bölgeyi onarabilirsiniz.

Çelik çatı sistemleri pek çok yapı üzerinde kolayca kullanılmaktadır. Konutlarda yaygın şekilde kullanılan bu uygulama, alışveriş merkezi, depo ya da sosyal tesis gibi alanlarda da etkin olarak yer ahmaktadır. Ayrıca ağır çelik endüstriyel yapılarda da çatı sistemleri oluşturulurken çelik yapılardan destek alınır. Çelik çatı sistemleri, kullanılacağı bölgenin özelliklerine göre farklı şekillerde kullanılabilir. Yapının yer aldığı bölgenin kar ve rüzgâr yükleri dikkate alınarak daha hafif bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Bu özelliği sayesinde maliyeti düşürebilirsiniz.

Top