ÇELİK ÇATI YAPAN FİRMALAR

ÇELİK ÇATI YAPAN FİRMALAR

ÇELİK ÇATI YAPAN FİRMALAR

Çelik Çatı Yapan Firmalar

Çelik çatı, pek çok binada tercih edilen türdür. Türkiye'de birçok firma çelik çatı imalatı ve montajı yapıyor. Çelik çatının da kendi içinde grupları bulunuyor. Çelik konstrüksiyon çatı, beşik çelik çatı, mansard çelik çatı, kafes çelik çatı, kırma çelik çatı, sundurma çelik çatı, kule çelik çatı, fenerli çelik çatı, kenet çelik çatı, set çelik çatı, kombine çelik çatı ve tonoz çelik çatı olmak üzere 12 grupta inceleniyor.

Tonoz çelik çatı çok eski zamanlardan beri kullanılıyor ve çatı silindir şeklinde oluyor. Kombine çelik çatı sundurma ve fenerli çatıların birleşimidir. Bu tür çatılarda hem çatı çok yüksek değildir hem de güneşten en iyi şekilde faydalanılır. Set çelik çatıda ise beşik çatılar ve fenerli çatılar yan yana dizilmiş haldedir. Bu çatı türlerinde güneş enerjisinden en iyi şekilde faydalanılır.

 

Diğer Çelik Çatı Kavramları

Kenet çelik çatı diğerlerine göre daha farklıdır. Boyalı galvaniz sac, alüminyum, bakır, titanyum ve çinko gibi kaplama malzemeleri 60 cm aralıklarla klipsler ile çatıya monte edilir. Malzeme ücreti biraz pahalı olduğu için fazla tercih edilmez. Fenerli çatıda çatının aydınlık olması hedeflenir. Beşik çatı ve sundurma çatıların birleşmesi ile oluşur. Bu çatının yapısında sıra camlar bulunur ve bu sayede çatı altında aydınlık sağlanmış olur.

Kule çelik çatı genellikle yapı olarak küçük kare, dikdörtgen ve yuvarlak dairelere monte edilen dik açılı çatı şeklidir. Sundurma çelik çatı genelde bitki ve bahçeleri korumak için üç tarafı açık olarak monte edilir. Kırma çelik çatı binanın tüm çevresini sarar ve yüzeyli çelik çatı olarak da bilinir. Kafes çelik çatı stadyum gibi büyük alanları kapatmak için kullanılan 3 boyutlu çatılardır. Beşik çelik çatı, çatı katı bulunan binalarda kullanılır. Böylece çatı altında barınma ve depolama alanı sağlanmış olur.

 

Neden Çelik Çatı Tercih Edilir?

Çelik çatılar diğer çatılara göre daha uzun ömürlü ve sağlamdır. Bununla birlikte daha kalitelidir. Sıradan bir çatıyı 5 yıl kullanıyorsanız çelik çatıyı 10 sene kullanabilirsiniz. Çelik çatıların üzerinde rahat çalışma alanı sağlanır ve kolay bir şekilde değişiklik yapılır. Malzemesi diğerlerine göre daha uygundur ve daha güvenlidir. Akma gibi bir problem ile karşılaşılmaz.

Büyük binalarda örneğin fabrika ve otellerde normal çatı kullanılamaz. Bu durumda çelik çatı devreye girer ve oldukça avantajlıdır. Çelik çatı görüntü olarak da şık bir tasarım sağlar. Bu yüzden dubleks ve tripleks evlerde de sıklıkla tercih edilir.

 

Çelik Çatı Fiyatları

Çelik çatı fiyatlarını etkileyen bazı kriterler vardır. Örneğin fabrikadan çelik çatı aldığınız zaman daha ucuza mal edebilirsiniz. Fakat herhangi bir firmaya yaptırdığınız zaman fiyat artar. Bununla beraber çelik çatı modeli de fiyatı etkileyen bir kriterdir. Fiyat hakkındaki detayları firmanızdan öğrenebilirsiniz.

Top