ÇELİK KONSTRÜKSİYON DEPO YAP

ÇELİK KONSTRÜKSİYON DEPO YAP

ÇELİK KONSTRÜKSİYON DEPO YAP

Çelik konstrüksiyon yapılar arasında en sık kullanılanlardan bir tanesi de depolardır. Depolar uzun yıllardır kullanılır ve son yıllarda önemi de giderek artmaktadır. Eskiden sadece ürün ve stokların saklandığı yerler olarak görülen depolar artık müşteri ihtiyaçlarının tam zamanında karşılanması için özen gösterilmesi gereken araçlardan da bir tanesidir. Yavaş yavaş birçok alanda çelik konstrüksiyonun önemi artmışken bunların arasında çelik hangar da yer almaktadır. Çelik hangar da diğer yapıların olduğu gibi çeliğin birçok avantajından faydalanmaya başlamıştır. Özellikle birden çok hangar ihtiyacı olan firmalar tercihlerini çelik hangar olarak değiştirmeye başlamıştır. Bunun en öncelikli sebeplerinden bir tanesi zaman ve maliyet avantajıdır. Çelik konstrüksiyon yapılar diğer yapılara oranla kısa süre içerisinde kurulurlar. Bunda da yapının küçük ya da büyük olmasının herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Zaten bu tarz yapılarda sahada yalnızca monte etme işlemi yapılır diğer tüm işlemler daha öncesinde düşünülmüştür. Yeni yapılacak olan çelik hangar için uzun süreler beklemeye gerek duyulmaz kısa sürede bu yapı kurulur. Maliyet olarak da çeliğin maliyeti yüksek değildir.

Çelik Konstrüksiyon Depoların Avantajları

-Çelik yapıların özellikleri arasında yer alan hafiflik aslında birçok avantajı bir araya getirmektedir. Bir yapı ne kadar hafif olursa depremden etkilenme ihtimali de o kadar düşük olacaktır. Çelik hangar da bu sebeple deprem ve doğal afetlerden daha az etkilenecektir. Hafiflik bunun yanı sıra bu yapıların daha elastik olmasını da sağlamaktadır.

-Çelik hangar diğer depolara oranla değişime de daha çok açıktır. Yani depo büyütme, baştan yapma gibi işlemler kısa süre içerisinde gerçekleşecektir. Klasik bir depoda bu tarz işlemleri yapmak uzun zaman alacağı için işlerin aksamasına da sebebiyet verecektir fakat çelik konstrüksiyon bunun da önüne geçer.

-Bakım istese dahi çelik hangar bakımı klasik depolara göre daha azdır ve daha uzun aralıklarla bakımı yapılacaktır. Bu da işletmelerin maliyetini düşürecek yapıdadır.

-Çelik tek bir maddeden yapıldığı için homojendir. Bu da çelik depoların diğer depolara göre daha homojen olmasını sağlar bu da bu depoları diğer depolara oranla daha sağlam yapar.

Top