ÇELİK KONSTRÜKSİYON EVİN ÖNEMİ

ÇELİK KONSTRÜKSİYON EVİN ÖNEMİ

ÇELİK KONSTRÜKSİYON EVİN ÖNEMİ

Bilindiği üzere ülkemiz maalesef deprem bölgesinde. Bu sebeple çelik konstrüksiyon evlerin önemi oldukça büyük. Yapısından dolayı bu tarz evler depreme karşı oldukça dayanıklıdır ve yıldırımdan etkilenme ihtimalinin az olması gibi etkenlerden dolayı da son dönemlerde oldukça tercih edilmektedir. Bu tarz evlerin bu ve buna benzer birçok özelliği bulunmaktadır. İşte çelik konstrüksiyon evlerin özellikleri

-Hafiflik: Klasik evlere göre oldukça hafif bir şekilde tasarlanmaktadır. Bu aslında bu evlerin neden depreme dayanıklılığı olduğu sorusunun da cevabıdır. Bir yapı ne kadar hafif olursa depreme karşı olan hasar o kadar şiddeti düşük olacaktır.

-Homojenlik: Bu evlerin yapımından çelik kullanılır çelik de betona göre oldukça homojendir. Çünkü betonda birden farklı madde bulunurken çelikte tek bir madde bulunur. Beton yapılarda dışarıdan gelen deprem gibi durumlarda yapının her bir noktası farklı tepki gösterecektir. Bu da özellikle depremde büyük dezavantaj yaratır. Çelik homojen olduğu için her bir noktada ayrı direnç gösterir bu da oldukça avantajlıdır.

-Kolay Monte Edilmesi: Bu evlerin yapımı aslında fabrikadan başlar. Arazide sadece monte edilmesi kalır ve beton evlere göre yapım süreleri oldukça kısadır. Sürenin kısalması daha özensiz olduğu anlamına da kesinlikle gelmez.

-Kusursuzluk: Aynı zamanda bu evlerde kullanılan tüm malzemeler nasıl montajlama yapılacağı her şey daha öncesinden profesyonel kişiler tarafından bilgisayar üzerinden tasarlanmaktadır. Bu da hata payını en aza indirger.

-Isı ve Ses Yalıtımı: Yalıtım olarak kişinin isteğine göre şekillendirmeler olur. Kişi dilerse yalıtımlı dilerse yalıtımsız bir şekilde bu evlerin sahibi olabilir. Yalıtım konusunda da oldukça başarılı olduğu söylenebilir. Müzik yapan, prova yapan birisi için bu tarz evler oldukça başarılı olacaktır.

Dışarıdan klasik evlerden farklı olmayan bir görüntüye sahip olan çelik konstrüksiyon evler iç mimari olarak da kişinin dilediği gibi dizayn edilebilir. Yani bu konuda kişinin kafasında herhangi bir soru işareti kalmasına gerek yoktur. İnternet bağlantısı, priz girişleri ve akla gelecek her konuda klasik evlerden farklı bir işleyişi bulunmamaktadır. Evlerin pencere ve kapıları da dilerlerse ahşap dilerlerse pimapen olabilir bunda da herhangi bir kısıt yoktur.

Top