ÇELİK KONSTRÜKSİYON EVLER

ÇELİK KONSTRÜKSİYON EVLER

ÇELİK KONSTRÜKSİYON EVLER

Son dönemlerde çelik konstrüksiyon evler ya da prefabrik evlere benzeyen yapılara olan ilgi alaka çok daha hızlı bir şekilde artmıştır. Bundan dolayı ki orta veya üst gelire sahip olan çok sayıda kişiler memleketlerinde bulunan arazilerinin üstüne bu tarz evleri yapmayı tercih etmektedirler.

Çelik Konstrüksiyon Ev Nedir?

Genel olarak yapının bütün taşıyıcı sistemleri çelik üzerine kuruluş olması sayesinde depreme ya da diğer doğal afetlere karşı kesinlikle dayanıklı, kullanışlı ve çok daha uzun ömürlü olan bu tarz evlere çelik konstrüksiyon evler denilmektedir. Hatta bu evlere çelik ev denilmekte ve adı gibi çelikten yapılarak projelendirilen çok hızlı bir biçimde inşa edilmektedir. Bu evler son yıllarda çok fazla tercih edilmekte ve hemen hemen her yerde görmek mümkün olmaktadır. Hatta çelik konstrüksiyon evler yapılırken bunun yanı sıra ofis, şantiye, fabrika gibi yapılarda inşa edilmektedir.

Çelik Konstrüksiyon Evlerin Avantajları

Son yılların en fazla tercih edileni ve genellikle küçük bir arazinin bile ortasına rahatlıkla yapılan çelik konstrüksiyon evlerin pek çok avantajları bulunmaktadır. Özellikle hafif olması sebebi ile deprem gibi olaylarda daha az etkilenir. Ayrıca sağlam olmasının yanı sıra imalat veya montaj sırasında işçilik ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Hızlı olması sayesinde çok defa sökülüp tekrar monte etme imkanı bulunmaktadır.

Uzun ömürlüdür, işlemler ne kadar yapılırsa yapılsın kesinlikle özelliklerini kaybetmez ve çelik yüzde 100 geri dönüşmektedir. Asla çevreye zarar vermez, malzeme israfı çok düşüktür ve üretilen çelik malzemenin montajı çok daha hızlı olmaktadır. Betonarme sisteme göre çelik konstrüksiyon yapılar hem daha sağlam hem de hafif olmasının sayesinde temel maliyeti daha ekonomiktir.

Ayrıca geri dönüşümü olan bir malzemeye sahip olması nedeni ile çevreye zarar vermez. Kullanımı uzun ömürlü olması ve estetik görünüme sahip olması en çok tercih edilme sebeplerinden biridir. Çelik konstrüksiyon evler en büyük avantajı betonarme de açıklıklar kapatılamazken bu evlerde açıklıklar çelik ile çok daha rahat bir şekilde kapatılmaktadır. Fiyatlar konusunda da bu tarz evler son derece uygundur.

Top