CEPHE KAPLAMA NEDİR?

CEPHE KAPLAMA NEDİR?

CEPHE KAPLAMA NEDİR?

Cephe kaplama binalarda hem ısı hem de ses geçişini azaltan bir teknik uygulama olarak bilinir. Cephe kaplama yapıldığı binan ısının iletimi sırasındaki direncini maksimum seviyeye taşır. Bir yerde ısı yalıtım için cephe kaplama yapılırken binanın tek bir bölgesini değil tüm binayı kaplatmak gerekir. Cephe kaplaması ile birlikte binaların hem ömrü uzar hem de yaşanabilecek ısı kaybı engellenerek enerji noktasında da tasarruf sağlamanıza neden olur. Burada elde edilen enerji tasarrufu ile hem cebinize hem de doğaya karşı katkı sağlamış olursunuz. 

Birbirinden farklı yalıtım malzemeleri ile binalarda hem iç hem de dış cephelerin teknik ve mimari olarak kaplanması işlemine cephe kaplama ismi verilir. Daha kısa tanımı ile dış cepheyi montalama işlemine verilen addır. 

Cephe kaplama yapılmasındaki amaç binalardaki ısı yalıtımını yaparak binayı dış etkenlere karşı korumak ve güçlendirmektir. Cephe kaplaması ile yalıtım yapılan binada 20 ila 22 derece arasında sıcaklığın korunması hedeflenir. Tasarrufun yanı sıra dış görüntü açısından da cephe kaplama modelleri binanın estetik bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Cephe Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Cephe kaplama modelleri farklılık gösterir. Bunlar şu şekilde sınıflanabilir: 

  • Metpor Söve Montalama
  • Alimunyum Kozmotip Panel Dış Cephe Kaplama
  • Metpor Söve ve Mantolama \ Prekast Dış Cephe
  • Ahşap Görünümlü Dış Cephe Kaplama

Gibi farklı modeller bulunuyor.Metpor Söve ve Mantolama \ Prekast Dış Cephe Modeli

Metpor Söve dış cephe montalama sisteminde doğal olan mantolama malzemelerinden oluşan ürünlerden elde edilen fugalı dış cephe kaplama ya da yalı baskı dış cephe kaplama yapılır. Bu uygulama ile yalıtım ile birlikte kaplama yapılan binaya estetik görünüm de elde edilir. Bu montalama işleminde boya işlemi yapılırken, neme karşı dayanıklıdır, dökülme ve kabarma meydana gelmez. 


Alüminyum Kozmotip Modeli

Alüminyum Kozmotip dış cephe kaplamada ise iki yüzdede belli kalınlıklardaki alüminyum ve arasında çevre dostu polietilen olan; dış yüzeyinde ise değişik kaplama renklerinin olduğu, sıklıkla mimari ve estetik görünüme önem verilen yapılarda kullanılır. Alüminyum kozmotip paneller kırılmalara ve darbelere karşı dayanıklı ve uzun kullanım imkânı sağlar. Hafif bir maddedir. Hem ahşap hem de granit gibi farklı desen seçenekleri de bulunur. Ahşap Görünümlü Dış Cephe Kaplama Modeli

Ahşap görünüme sahip dış cephe kaplamasında ise yalıtım yapılmak istenen binalara doğal bir görünüm kazandırılır. Dış cephe kaplamasının hava bariyeri özelliği ile nefes alması ve hafif bir yapıya sahip olması sıkça tercih edilmesinin nedenidir. 

 

Metpor Söve ve Mantolama \ Prekast Dış Cephe Modeli

Son dış cephe kaplaması modeli olan Metpor Söve ve Mantolama \ Prekast Dış Cephe bir beton programıdır ve üretilmez. Yüksek bir dayanım özelliğine sahiptir. Ham maddeleri beyaz çimento ve silis kumudur. Avrupa’da ve ABD’de 1970’lerin sonunda kullanılmıştır. Bu yöntem her türlü binaya kolaylıkla uygulanabilir. Prekast dış cephe kaplaması ağırdır ancak strafor dış cephe kaplaması ile karıştırıldığı takdirde yüzde 200 oranında fazla pahalı olur. 

 

Top