HAFİF ÇELİK

HAFİF ÇELİK

HAFİF ÇELİK

Türkiye’de yaklaşık 100 senedir yapılar beton, ahşap ve sıva kullanılarak yapılmaktadır. Giderek artan teknoloji ile inşaat malzemesi olarak kullanılan yapı malzemeleri de her geçen gün değişiyor. Değişen teknolojinin en önemli şartlarından biri de doğal yapıda olan, doğal afetlere karşı korunaklı yapı sağlayan hafif malzemeler kullanmak oluyor. Özellikle deprem bölgesinde olan ülkeler de hafif yapı malzemeleri kullanmak en önemli unsur olurken, hafif malzemeler özellikle demir kullanımını gerektiren yapılar da oldukça önemli bir önem taşır. 

Hafif Çelik Nedir?

Hafif çelik, üretimi ilk olarak Almanya’da yapılmış olan çeliğin soğuk ortamda işlenmesi ile oluşan bir çelik türüdür. Hafif çelik sistemi özellikle çatılarda kullanılmaya başlanmış olup, hangar, ahır, depolama alanları, organize sanayi bölgelerinde ki fabrikalar, belediyelerin kullanımı için yapılan binalarda sıklıkla kullanılır. Özellikle ahşap yapıların yerini alan hafif çelikler ahşap malzemeden çok daha uzun süre kullanılan ve çok daha pratik yapıya sahip bir yapı malzemesidir. Çatı olarak kullanılmasının yanı sıra hafif çelik, oval yapısı ve işlenmeye hazır çelik sistemi ile özellikle kısa süreli kullanılacak olan kurban kesim yerleri, kurban satış alanları ve kısa süreli depolama alanlarının kurulmasında kullanılabilir. 

Hafif Çelik Çatı 

Hafif çelik ile ağır çelik arasında bulunan tek fark maliyet kısmıdır. Hafif çelik çok düşük maliyetler ile hayata geçirilebilirken, ağır çelik adı verilen yapı malzemesi hafif çelik ile neredeyse tamamen aynı özelliklere sahip olmasına rağmen yapımı çok daha bütçelidir. Hafif çelik demonte yapısı ile kolay sökülüp takılırken, montaj işlerinden az da olsa anlayan herkes tarafından kurulabilir. Ancak ağır çelik dendiği zaman kurulum aşamasında inşaat makineleri gerekir. Vinç, operatör ve diğer malzemelere verilecek para düşünüldüğü zaman hafif çelik kullanımı çok daha avantajlı olacaktır. Hafif çelik ile çatı sistemini Türkiye’de yapı malzemeleri arasında aranılan ürün olarak hayata geçirmeye iddialı, hafif çelik çatı sisteminin en önemli markası Roof Çelik Çatı sistemleriyle, istediğiniz yerde kendinize özel küçük, sağlam ve dayanıklı yapılar oluşturabilirsiniz. Özellikle özel mülklerinde hafif çelik kullanmak isteyen kişiler otopark ve gölgelik ile hafif çelik sistemini hayatlarına dahil edebilirler.

Top