MANSARD ÇATI MODELİ NEDİR?

MANSARD ÇATI MODELİ NEDİR?

MANSARD ÇATI MODELİ NEDİR?

Bir binanın en üst bölümünde bulunan bütün hava şartlarına karşı koruma sağlayan yapıya çatı denir. Birçok çatı çeşidi vardır. Binanın konumu, mimari yapısı gibi özelliklere göre hangi çatı tipinin hangi binaya uygun olduğu belirlenerek çatı seçimi yapılır. Sundurma, beşik, kırma, mansard, kule, fenerli, set ve kombine olmak üzere çatı tipleri mevcuttur.

 

Bu çatı tiplerinden biri olan mansard çatı, her yüzünde farklı eğimli iki adet dam yüzey bulunan çatı tipidir. Mansard çatıların içine yerleştirilmiş katlar ve katlarda çatıdan dışarı çıkıntı yapan pencere şeklinde kullanılır. Mansard çatı aynı zamanda beşik ve kırma çatılarının iki ayrı eğimde uygulanmış halidir. Mansard çatının diğer bir ismi fransız çatıdır. Bu çattı tipinin en karakteristik özelliği iki farklı eğime sahip olmasıdır. Çatıdaki ikinci eğim ilk eğime göre daha yüksektir. Mansard çatının iç kısmında iki eğim arasında oluşacak momenti karşılamak için düşey kayıtlar bulunur. Bu kayıtlar çatının deformasyona karşı direnme kabiliyetinin artırılması ve dengede sabit bir şekilde kalması için gereklidir. Mansard çatı beton üzerinde de uygulanabilen bir çatı tipidir.

 

Mansard çatı, ismini mimarisi olan François Mansart'dan almıştır. Bu mimar 17. yüzyılın Fransasında klasik mimarlığa yeni özellikler kazandırmıştır. François Mansard’ın yaptığı orleans kanadı mansard çatı tipinin en belirgin ilk örneklerindendir. Orta bölümü ve kolonlarının tamamlandığı bu çatıda, ilk eğim insanların üzerinden düşmeyeceği ve rahatlıkla yürüyebileceği şekilde yapılmıştır. İkinci eğime geçerken bir kırıklık yapılmıştır ve ilk eğime göre çok daha dik bir şekilde olup tepede birleşmiştir. O dönemdeki Paris'in ileri gelenleri arasında zamanla mansard çatı modeli popülerleşmiş ve bu çatı tipine göre konutlar yapılmaya başlanmıştır. Mansard çatı modelinin duyulmasından sonra da diğer mimarlar tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Mansard çatıların üst kısımları teras şeklinde de kullanılabilir. Mansard çatılar, isteğe bağlı olarak farklı eğimlerle de yapılabilir.

 

Günümüzde mansard çatı popülerliğini hala kaybetmemiştir. Konutlar ve çiftlik gibi yapılarda kullanılmaya devam edilmektedir. Evinizde Fransız esintisi istiyorsanız bütün şıklığı ile mansard çatı tipi size göre olabilir.

Top