PLASTİK ÇATI MALZEMELERİ

PLASTİK ÇATI MALZEMELERİ

PLASTİK ÇATI MALZEMELERİ

Çatı malzemeleri günümüzde klasik görüntülerinden sıyrılıp yeni modelleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi de her bölgenin iklim koşullarının farklı olması ve farklı yapılar için farklı çatı modellerinin daha uygun olmasıdır. Bu sebeple son yıllarda çatı modelleri gittikçe gelişmektedir. Bu hem görünüm olarak yapılara farklı bir hava kattığı gibi aynı zamanda çatıların ömrünü de bir hayli uzatmaktadır. Son yıllarda plastik çatı malzemeleri de yapılarda sıklıkla tercih edilmektedir. Genelde polikarbonat esaslı malzemeler ve cam elyaf takviyeli polyester levhalar plastik çatı malzemelerinde sıklıkla görülmektedir.

Polikarbonat esaslı malzemeler termoplastiklerin bir grubudur ve oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir. Genel olarak boyutları 4-16 mm kalınlığında, 210 x 600 cm olacak şekildedir. Oldukça hafif bir malzemedir. Hafif malzeme denilince birçok kişinin aklına dayanıksız olacağı gelebilir fakat aksine oldukça dayanıklıdır hem de bir camdan yaklaşık olarak 200 kat fazla. Aynı zamanda eğer çatının rengi istediğiniz gibi olsun istiyorsanız polikarbonat esaslı malzemelerde bu da mümkündür. Isı yaltımını oldukça iyi yapar ve çevre koşullarına karşı oldukça dirençli bir yapıdadır. Ateşe dayanıklı olması, montajının kolay olması, su tutmama özelliği gibi birçok artısı da bulunmaktadır. Dezavantajı olarak da ışık geçirme ve yağmur sesini direkt içeri alması gösterilebilir.

Bir diğer malzeme de cam elyaf takviyeli polyester levhalardır. 1,5 mm kalınlığında, 1x15 metre boyutlarında üretilen bu malzemenin yaklaşık ağırlığı da 2 kg/m2dir. Kullanım alanını inceleyecek olursak genel olarak seralarda ve endüstriyel tesislerde kullanıldığını görürüz. Elektrik yalıtımı ve ısı iletkenliğine sahip olması en önemli avantajlarındandır. Aynı zamanda bakım ve boyayı diğer malzemelere göre çok nadir ister. Üretimi sırasında yüksek bir iş gücü istemezken oluşabilecek aksaklıklarda tamiri de oldukça basittir. Darbelere karşı oldukça dirençli olması ve dışarıdan gelecek olan sesleri de yüksek bir ses yalıtımı olması diğer avantajları olarak gösterilir.

Plastik çatı malzemelerinde en sık kullanılan 2 malzeme işte bunlardır. Sizler de kullanım alanınızı ve önem verdiğiniz özellikleri göz önünde bulundurarak iki malzemeden birini seçebilirsiniz.

Top