SAC ÇATI KULLANIM YERLERİ

SAC ÇATI KULLANIM YERLERİ

SAC ÇATI KULLANIM YERLERİ

Sac çatı birçok avantajı ve dezavantajı elinde bulunduran bir çatı çeşididir. En büyük avantajının fiyat olduğu söylenebilir. Diğer türlere göre uygun fiyatlarıyla bir adım öne çıkmaktadır. Fakat kişinin önceliği yalıtımsa yalıtım konusunda sınıfı geçtiğini söylemek pek mümkün olmayacaktır. Bu sebeple sac çatıların en çok garaj, iş yeri gibi yalıtıma çok da ihtiyaç duyulmayan yerlerde kullanıldığını görmek mümkün olacaktır. Yine de kışın oldukça sert geçtiği yerlerde kiremit gibi çatılar pek önerilmemektedir. Çünkü bu çatı çeşitleri genellikle sızma yaptığı için büyük problemler yaratır ve çok fazla bakım gerektirir. Fakat sac çatılar özellikle kiremit çatılara oranla soğuğa karşı oldukça dirençlidir. Bu sebeple genellikle kışın sert geçtiği yerlerde sac çatıları görmek mümkün olacaktır.

Sac Çatı Modelleri

Sac çatı modelleri de kendi içerisinde ayrılmaktadır Bunlardan biri galvanize yani dalga sac çatılarıdır. Bu çatıların son yıllarda kullanımı gittikçe azalmaktadır. Çünkü oldukça kullanışsızdır. Zemindeki en ufak çizikte dahi korozyon başlayacaktır. Bu sebeple bu model genellikle geçici olarak kullanılacak pek de özen gösterilmeyen yerlerde tercih edilmektedir. Doğal olarak da maliyet olarak da düşüktür. Bu modelin kullanışsız olması sebebiyle son yıllarda kullanılan sac çatı modeli panel kiremitlerdir. Panel kiremitlerin bu ismi almasının sebebi 4-7 adet arasında yan yana gelmiş ve kiremit şeklinde preslenmiş fakat ana maddesi galvanize olan çatı modelidir. Bu modelin de diğer model gibi korozyona maruz kalmaması için birçok işlemden geçirilir. Yani diğer modelin daha özenilmiş halidir denilebilir. Doğal olarak diğer modele oranla daha yüksek maliyetlere katlanmak gerecektir. Fakat eğer kişi bu yapıyı sürekli kullanacaksa da bu maliyete katlanmak zorundadır.

Sac çatılar da diğer çatılarda olduğu gibi fiyatlamada birçok unsur göz önünde bulundurulur. Malzemenin kalitesi, yapının büyüklüğü bu konuda en önemli unsurlardır. Bunun yanı sıra işçi seçimi de maliyeti etkilemektedir. Fakat sonrasında herhangi bir sıkıntı çıkmaması için ucuz işçi aramaktansa işinde daha profesyonel kişilerle çalışmak daha mantıklı bir yol olacaktır. Teslim süresi de yine fiyatı etkileyen bir diğer unsurdur.

Top