Uzay Çatı Nedir?

Uzay Çatı Nedir?

Uzay Çatı Nedir?

Bina inşaatında uygulanan birçok yöntem bulunur. İnşaatların yapılmasında uygulanan yöntemler gibi, inşaatların çatılarının da farklı yapım biçimleri bulunur. Çatılar sayesinde basit bir binaya bile ihtişamlı bir görüntü kazandırılabilir ya da olduğundan daha farklı görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Yapıları itibarı ile sağlam ve dayanıklı olan çatılardan biri uzay çatıdır ve uzat çatının kullanım alanı oldukça geniştir. Uzay çatıyı gelin beraber inceleyelim.

Uzay Çatı Hakkında
Aquaparklar, spor tesisleri, sanayiler, fabrika ve depolama alanları, sergiler, stadyum, otogarlarda sıklıkla kullanılan uzay çatı sistemleri üç boyutlu olarak iki ucu konikli çubuk çelik boruların birbirine geçirilmesiyle ağ görünümü verilerek oluşturulur. Daha çok çocuk parklarında ve görsel düzeni değişik olması beklenen yapı alanlarında tercih edilir. Uzay çatı, çelik malzeme kullanılarak üretilen çatılardan biridir ve çelik malzemenin sağladığı tüm avantajı sağlayacaktır. Roof Çelik Çatı tarafından kullanılan malzemeden üretilen bir uzay çatı, uzun süre bakım ve onarım gerektirmeden, paslanma ve diğer çevre sorunları yaşanmadan kullanıma uygun haldedir. Aynı zamanda uzay kafes çatı sistemleri olarak da adlandırılmaktadır.

Diğer çatı sistemlerine göre daha hafif, depreme karşı daha dayanıklıdır ve istenildiğinde sökülebilir. Başka bir yerde çok kolay bir şekilde monte edilir. 100 metreye kadar kolona ihtiyaç duyulmaması açısından kolaylık sağlar. Dikey taşıyıcı sistemlerinin olmaması ve esnek geçiş sağlaması, uzay çatıların montajının oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmesi de avantajları arasında sayılabilir. Tavan kısmında görsellik açısından şık bir görüntü oluşturduğundan dolayı bu kısmın ekstra malzemelerle kapatılması gerekmez. Görsel düzeninin şık ve kullanıma uygun olması bakımından uzay çatı son zamanların çok sık tercih edilen açık hava çatılarının başında gelir. Yaz aylarında görsel ahenk katacak olan çatı, kış aylarında branda yardımı ile üstü kapalı hale getirilecektir.

Uzay Çatı Neden Avantajlıdır?
- Her iki yönünden kolayca yük taşıyan yapılardır.
- Kolay monte ve hafif malzeme kullanımı ile büyük ve geniş alanlarda rahatça kullanırlar.
- İstenen her formda yapıya sahip bir şekilde düzenlenip monte edilebilir.
- Isı değişimlerinde kolay bir uyum sağlar.
- İçerisinde her türlü havalandırma ve iklimlendirme uygulanabilir.

Top