VİLLA ÇATI MODELLERİ

VİLLA ÇATI MODELLERİ

VİLLA ÇATI MODELLERİ

Çatı, bir binanın en üst kısmında bulunan, binayı tüm hava şartlarından koruyan bir yapıdır. Binanın bulunduğu coğrafi konum ve binanın mimarisine göre farklı tipte, farklı malzemelere göre çatılar yapılır. Kırma çatı, beşik çatı, mansard çatı, kule çatı gibi birçok çatı çeşidi mevcuttur.

 Çatılar eğimlerine göre çeşitlendirilir ve yüzey sayılarına göre de birbirinden farklılık gösterirler. Farklı malzemelerle çatı tasarlamak mümkündür ancak çelik çatı kullanımının avantajları daha fazladır. Çelik çatı kullanımının en önemli avantajı hafifliğinden dolayı deprem gibi doğal afetlerde yarattığı yıkımın çok daha az almasıdır. Çelikten daha ağır malzeme kullanılarak yapılan çatılarda bu yıkım daha fazla olacaktır.

Her yerde tercih edebileceğiniz çelik çatı, esnek bir yapıya da sahiptir böylelikle tüm hava koşullarına karşı dayanıklıdır.

Genellikle şehir merkezinden uzak 2-3 katlı olabilen müstakil evlere villa denir. Villalarda çeşitli çatı modelleri kullanılabilir. Villalarda en çok kullanılan çatı modeli kırma çatı modelidir. Kırma çatı, iki veya dört yüzeye sahiptir ve bu yüzeyler birbirine kiremitlerle yüzeyi birbirine bağlayan, kiremitlerin sabit bir şekilde kalmasını sağlayan mahya dik olarak bağlı olan çatı modelidir. Kırma çatı planı hazırlanırken önce ikimi yoksa dört yüzeyden mi oluşacağı belirlenmeli sonrasında bilgisayar üzerinden plan hazırlanmalıdır. Plan hazırlandıktan sonra yine bilgisayar üzerinden çeşitli testlere girer ve test işlemi başarılı bir sonuç verdiğinde çeşitli hesaplamalar yapılarak plan tamamlanmış olur. İki veya üç katlı villalara çok yakışan kırma çatı modellerinin, koyu renk kaplamaya sahip olmaları muhteşem bir estetik görüntü yaratıyor.

 Villaların duvarlarında kullanılabilecek kiremit ve taşlarla da kırma çatı güzel bir uyum yakalıyor. Yazlıklar gibi tatil havasında bir villa için çift eğimli çatı modelleri kullanılabilir. Peri masallarından fırlamış gibi duran bir ev için A tipi ahşap çatı modelini tercih edebilir, özellikle bu çatı tipinin en fazla kullanıldığı kır evi ve dağ evi gibi konseptlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Villa modellerinde, mimari yapının farklılığına göre farklı çatı modelleri kullanılabilir. Villa çatı modellerinde, koyu kaplama seçerek villaya oldukça şık bir görüntü kazandırabilirsiniz. Villada çatı modelinde hangi malzemenin kullanılacağı da güvenlik ve dayanıklılık yönlerinden incelenmeli ve en uygun malzeme seçilmelidir.

Top