ÇELİK ÇATI NERELERDE KULLANILIR?

ÇELİK ÇATI NERELERDE KULLANILIR?

ÇELİK ÇATI NERELERDE KULLANILIR?

Çelik çatı, doğal afetlerde meydana gelecek sorunlar ile baş etmek için çatı sistemlerinde yapılacak en iyi çözümlerden biridir. Bu şekilde doğal afetlerin verdiği yükü hafifletir. Bu şekilde çatı uygulaması yapılan yapılarda, bina kendi ağırlığından daha fazlasını çatı olarak yüklenmemiş olur.  Çelik çatı yapımları özel olarak tasarlanır. Yapılan ölçüm ve tasarlamalar sonucu oluşur. Geleneksel çatı yapma tekniklerine oranla, çelik çatı sistemlerinin birçok artışı bulunmaktadır.  Bunlardan en önemlisi, geleneksel yöntemlerle yapılan çatı sistemlerine göre, soğuk ve sıcak hava koşullarına dayanıklılığının yüksek olmasıdır. Bir diğeri ise metal malzemelerin uzun ömürlü olması.

Ülkemizde çelik çatı imalatı Özellikle konutlarda çok da fazla kullanılmayan bir sistemdir.  Çelik çatı konut ve işyeri gibi alanların çatısına   demir ve çelik malzemelerinden yapılarak, çağının güç ve dayanıklılık kazanmasını sağlar.

Çelik çatı iş yerlerinizin ve binanızın çatısına kurulan demir ve çelik malzemelerinden. Oluşan bu malzemelerinin sayesinde güçlü ve dayanıklılık kazanan en iyi çatı sistemidir.

Montaj açısından geleneksel yöntemlere göre uygulanması daha kolaydır. Diğer çatılar ile kıyaslandığında, güçlü bir yapıya sahip olduğu için deprem, fırtına, yağmur gibi doğal afetlerden kolay etkilenmez. Bu tür afetlerde yüksek direnç göstererek güvenliği sağlar.

Ağırlık olarak kullanılacak malzemeler hafif ya da ağır çelik olarak ikiye ayrılan çelik gruplarından yapılır. Özellikle büyük fabrikalarda ağır çelik kullanımı yapılmaktadır. Prefabrik, depo, atölye gibi uçak yapılarda ise hafif çelik kullanımı yapılır.

Geleneksel çatı modellerine göre, maliyet olarak uygundur. Düşük fiyatlı olup kalitesi yüksektir. Tamamen fabrikalar aracılığı ile üretim gerçekleştiği için, yapılan inşaat sürelerinin kısalmasını sağlar.  Çelik, taşıma kapasitesinin ağırlığına oranı en yüksek olan malzemedir. Çeliğin yüksek taşıma kapasitesi ile birlikte daha hafif ve daha iyi kalitelerde çözümler sağlar. Çelik yapılarda taşıyıcı eleman boyutları, ahşap ya da betona göre küçüktür. Bu sebeple daha fazla kullanım alanı elde edilir. Fiyatlarının ekonomik, yapımının kısa, kullanımının avantajları nedeni ile kişi ve kurumlar için tercih sebebi olmaktadır.

Top