ÇELİK ÇATI YAPIMI

ÇELİK ÇATI YAPIMI

ÇELİK ÇATI YAPIMI

Dayanıklı olması nedeniyle tercih edilmekte olan çelik çatı konusunda özellikle gerçekleştirilecek çalışmaların profesyonel şekilde yapılması önemlidir.

Profesyonel şekilde gerçekleştirilecek olan çelik çatı yapımı özellikle merak edilen konular arasında yer almaktadır. İş yeri veya büyük binalarda gerçekleştirilecek uygulamalar sırasında çelik malzemeler kullanılmaktadır. Sağlamış olduğu avantajlar nedeniyle günümüzde yaygın olarak tercih edilmektedir. Dayanıklı yapıya sahip olması nedeniyle yaygın olarak kullanılmakta olan çelik çatı kullanılacak alanlarda özellikle yüksek dayanıklılık elde edilmesini sağlamaktadır.

Çelik Çatı Nasıl Yapılır?

Hafif çelik ile hazırlanmış olan malzemeler çelik çatı uygulaması sayesinde belirlenen alanda yapılacak çalışmalar ile binaların çatısına yerleştirilmektedir. Hazırlanmış olan malzemeler birbirine geçmeli sac profillerden oluşur. Uygulama sırasında kullanılacak olan malzemelerin ağırlığı ve belirlenecek olan diğer detaylar özellikle müşteri beklentilerine uygun şekilde değişebilir. İlk olarak profil demirler kullanılarak çatı iskeletinin hazırlanması sağlanır. Profillerin kullanımı ile düzlemin üzerinde kafes halini alacak şekilde uygulama yapılmalıdır. Bu sayede çatının ana hatları ortaya çıkartılmaktadır.

Fabrikalarda gerçekleştirilecek çalışmalar sırasında demir profil yerine raylı olarak hazırlanmış sistemler kullanılır. Orta kısımdan başlanacak olan çalışmalar doğrultusunda yapılmış olan hesaplamalara göre karşılıklı olarak ekleme yapılarak çatının genel görünümü ortaya çıkartılır. Son aşamada çatının üst kısmına 0,5 mm inceliğine sahip plakalar yerleştirilerek sıcak ve soğuk yalıtımının yanı sıra su yalıtımı sağlanır.

Çelik Çatı Uygulamaları

Büyük fabrikalarda veya iş anlarında özellikle çatının daha işlevsel olması nedeniyle tercih edilmekte olan çelik çatı nasıl yapılır? Merak edilen konulardan biridir. Kullanılacak olan malzemelerin müşteri beklentilerini karşılayacak şekilde hazırlanması gerekir. Farklı parçaların kullanımı ile gerçekleştirilecek çalışmalar dahilinde kısa süre içerisinde tamamlanacak çatı özellikleri sayesinde kullanıcıların avantaj elde etmesini sağlamaktadır. 

 

Top